Home Köşe Yazıları Yeni sosyal medya platformu Bluesky

Yeni sosyal medya platformu Bluesky

0

İlhan İlmenöz

Elon Musk sosyal medya platformu Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldıktan sonra yaptığı ilk icraat bazı üst düzey yöneticilerinin işine son vermek olmuştu. Şimdi de mavi tikli yani onaylı hesaplardan aylık 8 dolar abonelik ücreti alınacağını açıkladı.

Söz konusu rakam ülkeden ülkeye değişebilecek ve ayda 8 dolar ödeyen kişiler birçok alanda platformda öne çıkacakmış.

Örneğin daha uzun video ve ses paylaşabilecek ve yarı oranda reklam göreceklermiş. Kalsın ben almayayım. Benim mavi tikli hesabım yok ama olsaydı da değil 8 dolar 8 TL bile vermezdim. Başka platform mu yok?

İşte şimdi öğrendik ki Twitter”ın kurucusu Jack Dorsey yeni bir sosyal medya platformu kurmak için hazırlıklara başlamış. Adı da “Bluesky”. Yakında testlere başlayacak olan platform şu aralar beta uygulaması için ön kayıt tarzı bir şeyler yapıyor. Kayıt olmak isteyenler blueskyweb.org adresine girerek bekleme listesine girebilirler. Şimdilik sadece bir e-mail adresiniz olması yeterli.

Üstelik bu platform herkese açık ve merkeziyetsiz olacakmış. Artık o nasıl olacaksa yeni platformun şirketler ve hükümetler tarafından kısıtlanmayacak şekilde oluşturması amaçlanıyormuş. Reklam ve sansür olmayacaksa gideri olur. Millet zaten artık Twitter’dan sıkılmaya başlamıştı. Yeni sosyal medya yasası yürürlüğe girdikten sonra kaçan veya kapatılan hesap da çok olur.

Jack abi Twitter üzerinden 44 milyar doları cebe indirdikten sonra “Bluesky”ı bir şekilde kurar ve 5-10 yıl sonra yine kazıklayacak bir zengin bulur nasıl olsa…

Bekleyelim görelim, bakalım Bluesky, Twitter”ı tahtından edebilecek mi?

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Exit mobile version