28.5 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Tahıl anlaşması Erdoğan’a hediye’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki tahılın ülkenin limanlarından çıkarılmasını içeren tahıl koridoru anlaşmasını askıya alma kararından vazgeçtiklerini açıkladı. Putin, Ukrayna’dan garanti alınmasında Türkiye’nin arabuluculuk yaptığını söyledi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarını övdü.

Taraflar arasında İstanbul’da tahıl anlaşmasının imzalanmasının ardından 12 Ağustos’ta Medya Günlüğü’nde Fuad Safarov imzasıyla aşağıdaki haber yayınlanmıştı:

Rusya’nın önde gelen dış politika uzmanı Fyodr Lukyanov, Türkiye’nin Moskova’nın Batı yaptırımlarını atlatabilmesi için ana kanal görevi göremeyeceğini söyledi. Gazeteci İgor Korotçenko ise, İstanbul’da imzalanan tahıl koridordu anlaşmasının seçimler öncesinde Moskova’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “siyasi hediyesi” olduğunu öne sürdü.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Kalkınma ve Destek Fonu Bilimsel Araştırma Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Lukyanov, Rus-Türk ilişkilerini Medya Günlüğü’ne değerlendirdi. Lukyanov, “Türkiye’nin Rusya’nın Batı yaptırımlarını atlatması için ana kanal ya da baş yardımcı haline geleceğini düşünmek bir yanılsama olur. Erdoğan, bundan dolayı ABD’den gelebilecek karşı önlemlerle yüzleşmek istemez. Böyle bir niyeti yok” dedi.

Lukyanov, “Türkiye son derece dikkatli, ihtiyatlı  ve kurnaz şekilde davranacaktır. Türkler sürekli olarak çizgileri, sınırları inceleyecek, nabzını yoklayacak, ABD’den gelebilecek ciddi önlemlerle karşılaşmamak için karşılıklı iş birliğinin yollarını arayacaktır. Erdoğan, Ukrayna ve Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile de ticari ve yapıcı ilişkileri dikkatli bir şekilde sürdürmeye çalışıyor. Genel olarak Türkiye oyununa devam edecek” diye konuştu.

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Genel Müdür Andrey Kortunov da, “Putin ve Erdoğan arasındaki görüşmelerin sonucu tahmin edilebilirdi. Rusya’nın inşa etmekte olduğu nükleer santral de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda ikili iş birliğinin artırılmasının sürdürülmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Türkiye, Rus gazının ve petrolünün transit geçişi için bir merkez haline geliyor” dedi.

Ulusal Savunma (Natsionalnaya Oborona) dergisinin Genel Yayın Yönetmeni İgor Korotçenko ise, “Gelecek yıl Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Erdoğan da kazanmak istiyor. Fakat ülkenin ekonomisi iyi durumda değil, muhalefet de bu yüzden Erdoğan’a baskı yapmaya devam edecek. Bu nedenle Erdoğan’a dış politika alanında parlak zaferler lazım ki kendi seçmenlerine bunu satabilsin” diye konuştu.

Rusya’nın bu konuda Erdoğan’a yardımcı olduğunu öne süren Korotçenko şunları söyledi:

“Türk politikasının temelinde pragmatizm, kendi yararlarını sağlamak ve ulusal çıkarları korumak var. Bu bakımdan Türkiye ile şu veya bu jeopolitik ittifak olasılığını incelemek lazım. Tahıl anlaşmasına bakın. Evet Rusya bundan faydalandı. Fakat gerçekçi olalım. Rusya bu anlaşmayı çok kolayca bloke edebilirdi. Birçok Batılı ülke, yaptırımlarına rağmen Rus gıda ürünleri sevkiyatına ilgi duyuyor. Dolayısıyla, tahıl anlaşması belirli ölçüde bizim Erdoğan’a siyasi bir hediyemiz oldu. Biz böylece Türkiye’nin önemli bir arabulucu ülke olduğunu, dış politikada ağırlığını artırdığını gösteriyoruz. Bunlar da Erdoğan’ın seçimleri kazanma hedefine yardım eden unsurlar.” 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler