24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Kuzey İtalya’nın incisi Bergamo

Halil Ocaklı (halilocakli@yahoo.com)

Modanın global başkentlerinden Milano’nun gölgesinde kalan fakat sokakları tarih ve sanat kokan bir yerdir Bergamo. Milano’ya yolcu taşıyan 3 havalimanından biri buradadır ancak çoğu turist kente uğramadan Milano’ya geçer. Aslında iyi ki öyle yapıyorlar da Kuzey İtalya’nın incisi Bergamo “gizli ve butik” bir varış yeri kalmayı sürdürüyor.

Köln’den Bergamo’ya Ryanair ile (koltuk seçimi de dâhil) bilet başına yalnızca 44 euro ödedik. Ryanair Bergamo’yu Avrupa’daki ana limanlarından biri haline getirmiş. Ryanair ile uçarken uygulama üzerinden “on line check-in” yapmaya dikkat etmekte yarar var. Kontuarda check-in yapmak isteyen yolcuların ekstra ücret ödemesi gerekiyor.

Alpler’e yakın konumu, canlı kent merkezi, harika kafe ve restoranlarıyla kışın bile kısa bir tatil için çekici bir varış noktası Bergamo. İsviçre sınırına 2 saat, Avusturya ve Slovenya sınırlarına 4,5 saat uzaklıkta yer alıyor. Milano’ya uzaklık ise 45 kilometre.

Ben hayranı değilim ama kış sporlarını sevenler için Bergamo Alpleri doğru adres gibi görünüyor. Bergamo’nun kuzeybatısında bir kısmı karların erimesiyle oluşan göller ve bu gölleri çevreleyen bir dizi dağ yürüyüş parkuru olduğunu öğrendim. Doğa yürüyüşünü seven biri olarak baharda bu parkurları denemeyi planlıyorum.

Bergamo’da eski yerleşimin bulunduğu tepelik bölgeye “Città Alta” (yukarı şehir) denmekte. Ovadaki yerleşim ise “Città Bassa” yani aşağı şehir olarak bilinir. Beş kilometrelik heybetli kale surlarına sahip olan yukarı şehir, ovadan bakıldığında her mevsim ayrı bir destansı bir görünüm verir. 16. yüzyıldan kalan Venedik surlarının yüksekliği bazı bölümlerde 50 metreyi bulur. Kalenin taş döşemeli arabasız sokakları, tarih dostlarını ağırlamayı bekliyor.

Aşağı şehirden yukarı şehrin kalbine ulaşmanın keyifli bir yolu, 1880’den bu yana hizmet veren fünikülere binmek olabilir. Tarihi fünikülerden indiğinizde zamanda yolculuk etmiş gibi olacaksınız. Yolculuk sırasında harika bir Bergamo manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar her birkaç dakikada bir füniküler seferi yapılıyor. Tek yön olarak satılan bileti bariyerden geçmeden önce oradaki makineden satın alıyorsunuz.

İtalya’daki Bergamo ve Türkiye’deki Bergama adları, “dağlık yerleşim yeri” anlamına gelir. Sözcük proto-German dilindeki *berg +heim” sözcüklerinden kök alarak evrilmiş. İlk yerleşim günümüzden yaklaşık 2.600 yıl önce Etrüskler tarafından tepe üzerinde kurulmuş.

Bergamo’nun en görkemli yapılarının bulunduğu Eski Meydan (Piazza Vecchia) bazı ünlü İtalyan kentlerini bile kıskandıracak güzelliktedir. Kilise binaları, belediye binası, Contarini Çeşmesi, Colleoni Şapeli, vaftizhane ve tarihi çan kulesi gibi binalar görülebilir. Yalnız bu meydan değil, tarihi yukarı şehrin tamamı koruma altına alınmış durumdadır.

Gösterişli freskler ve yerel sanat eserleri ile dekore edilmiş Santa Maria Maggiore Bazilikası, Bergamo’nun en ilginç yapılardan biridir. Santa Maria Maggiore Bazilikası bir eski Roma tapınağı ile 8. yüzyıldan kalma bir kilisenin kalıntıları üzerine 1137 yılında inşa edilmiş.

20 yıldan daha uzun süredir Bargamo’da yaşayan dostumuz Resul Hacıoğulları, ciddi ve aynı zamanda eğlenceli üslubuyla bize rehberlik etti. Yalnız tarihi açıdan bilgi edinmekle kalmadık, bir de “sosyal rehabilitasyon vakfı” tarafından işletilen geleneksel bir restoranda muhteşem vejetaryen pizzalar ve yerel şaraplar tattık. Şaşırtıcı lezzete sahip kocaman bir pizzanın fiyatı yalnızca 7 euroydu, iyi değil mi?

Daha önce 1990 ve 1992 yıllarında Bergamo’ya gelmiş ve çok sevmiştim. Burası nostaljik sokaklarda yürümek, alışveriş yapmak, müzeleri dolaşmak, kültür etkinliklerine katılmak veya şık bir ortamda Lombardiya mutfağının tadını çıkarmak için en iyi duraklardan biridir. Müze ziyaretini özellikle yağmurlu günlere denk getirebiliriz.

Milano’ya gelip Bergamo’yu günübirlik ziyaret etmek yerine, Bergamo’ya gelip Milano’yu günübirlik gezmeyi öneririm. Eskimeyen güzelliğiyle büyüleyen Bergamo, bir sonraki tatilinizi kuzey İtalya’da geçirmek isteyeceğiniz yerlerden biri olabilir.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler