14.3 C
İstanbul
14 Nisan 24, Pazar
spot_img

AKP bu kez Kaş’ı ‘kaptırdı’

Klasik bir söylem var Kaş’ta, ”son yılların gözde turizm merkezi Kaş…” diye.

Bunu söylemekle gurur duyuyorlar. Çünkü Kaş çok değil 30 yıl önce kuş uçmaz kervan geçmez bir haldeymiş. Yani ulaşım zor, gelmek bir dert dönmek başka bir dert, yakınlarda havaalanı yok ki halen de yok. Otobüsle gelmek 13 saat sürüyor şimdi bile. Tabii özel aracınızla gelebilirsiniz ki millet de böyle yapıyor zaten.

Durum böyle olunca son altı yedi yıldır Kaş’ın gerçekten de gözde bir uğrak yeri olması onları gururlandırıyor. Ama tabii gelenlerin sayısı arttıkça Kaş’ta da çok şey değişti. “Gelenler” derken yalnız turistleri kastetmiyorum, benim gibi büyük illerden kalkıp buraya yerleşenleri de kastediyorum.

Ne var ki orada insanlar akın akın Kaş’a uğramak istiyor derseniz, muhteşem bir doğası var. Ne Bodrum’da ne Marmaris’te ne de gördüğüm başka yerlerde olmayan bir doğa. Daha doğrusu öyleydi ama yedi yılda bile epey bir şey değişti. Talep çok olunca piyasa mekanizması harekete geçti, yeni yapılar yapıldı, tabii imar olmadığı için hepsi kaçak yapıldı. Çünkü belediye bu konuda pek adım atmıyordu. Öncekiler de atmamıştı sözün doğrusu. Bu konuda daha önce bir harita mühendisi ile söyleşmiştim.

İşler şimdi artık içinden çıkılmaz bir hale gelmiş durumda. Birilerinin inisiyatifi ele alıp sorunları masaya yatırması ve çözmesi gerekiyor. İşte 31 Mart’ta yapılan seçim bu çözüm ya da çözümlere Kaş’ta ne kadar yaklaşılacağını göstermesi açısından önemliydi.

Bir tarafta AKP, diğer tarafta CHP vardı. 2019 seçiminde Türkiye’de İYİP ile ittifak yapan CHP’nin iş aday belirlemeye gelince tek başına hareket ettiğini öne süren İYİP’liler Demokrat Parti adayı Erol Demirhan’a oy verdi. Böylece kazanılabilecek bir seçim kaybedilmiş oldu.

Biraz sonra rakamları paylaşınca bunu açıkça göreceksiniz.

Fakat bu seçime gelirken ilginç şeyler oldu.

Bundan sonraki cümlelerimi mişli geçmiş zaman olarak kuracağım. Niye olduğunu anlayacaksınız.

İYİP’te 28 Mayıs 2023’ten sonra başlayan ve genel başkandan kaynaklanan yalpalama hem partiden bir kısım yönetici ve seçmenin CHP’ye yönelmesine yol açmış hem de geçen seçimde DP adayı olan Erol Demirhan’ın CHP’lilere yakınlaşmasına. Tabii bunu karşılıklı bir yakınlaşma olarak anlasanız daha iyi olacak. Karşılıklı gönül rızasıyla olan bir şey olmuş yani. Önce Demirhan ismine karşı çıkılmış CHP tabanında, kendisini pek tanımayanlar tarafından. Bunun üzerine deneyimli CHP’liler (yaşlılar diye de okuyabilirsiniz) Demirhan’ın tüm geçmişini araştırmış. Demirhan’la ilgili söylenenler arasında hiçbir olumsuzluğa rastlanmamış.

Neler mi söyleniyormuş hakkında?

Ne yer ne yedirir, belediye başkanlığı maaşını öğrencilere dağıtır, memleketin malına asla zarar getirmez, popülist politika izlemez, cebinden para harcar milletin parasına dokunmaz, karar verdiği şeyi sonuna kadar götürür, hiçbir şey onu durduramaz.

Muhtarlığı döneminde de hiçbir pürüzlü işi olmamış Demirhan’ın. Kendisini ziyaret eden bir CHP meclis üyesine “babamın oğlu olsa gözünün yaşına bakmam” demiş. Hangi konuda konuştuklarını tahmin ediyorsunuz sanırım. Yıllardır özlemi çekilen başkan bulmuş yani CHP.

Bu cümleleri CHP’lilerden dinledim bu yüzden cümleleri mişli kurdum yani benim araştırmamın sonucu değil.

Partiye üye olmasıyla aday yapılması ay farkıyla olmuş Erol Demirhan’ın. 2023’ün Kasım ayında aday adaylığı için CHP’ye başvuran Demirhan Ocak 2024’te resmi aday olarak ilan edilmiş.

Sonra hepimizin tanık olduğu bir seçim kampanyası yürüttü Demirhan. Tipik Türkmen çehresi onun buraların çocuğu olduğuna birinci elden tanıklık ediyor. Çok da sevimli. Çok yakından tanıyanlar ciddi bir insan olduğunu, pek gülmediğini söylüyor ama seçim çalışmaları sırasında “kendince” gülümsüyordu.

Yaşdaşım olduğu için onu iyi anlıyorum. Bizim kuşak biraz “ciddi” dir, niyeyse?… Espri yapmaz, görüşlerinde katıdır, hatta dogmatiktir bazı konularda, şakayı pek kaldırmaz. Ama sağlam insanlar çıkmıştır onlardan. Sözüne güvenilir ve asla arkadaşlarını satmaz ve en önemlisi de yalan söylemez, söyleyemez. Eh, bunlar iyi nitelikler diyorsanız Erol Bey iyi bir kumaşa sahiptir.

Seçim çalışmaları sırasında halkla iç içe geçti Erol Bey, sıkı bir takibe almıştım Facebook sayfasını oradan biliyorum (*). Yerliler onda kendilerini görüyordu. Kendi aksanıyla konuşuyordu ve bu da ona başka bir çekicilik katıyordu. Hani bizden biri bu adam diyorlardı muhtemelen ki zaten Ova Köyü’nde doğmuş kendisi.

31 Mart gecesi ipi göğüsledi Erol Bey, CHP’ye de kendisine de hayırlı olsun. Bilmeyenler için bir notum var, 1977’den beri ilk kez bir CHP’liye, geçen yıl Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermiştim ve çok büyük pişmanlık duymuştum onun sonradan yaptıkları karşısında. Ama Erol Demirhan’ı tanıdıktan sonra AKP’lilerden kurtulmak için bu yıl ikinci kez bir CHP’liye oy verdim. Gerçi kendisi kökten gelen bir CHP’li değil, hani gençlik kollarından yüksele yüksele gelen biri değil ama olsun, CHP adayıydı işte bana göre.

AKP’li başkan niye kaybetti?

Biraz da artık eski diyeceğimiz başkana bakalım mı?

2019’da seçilen belediye başkanı Mutlu Ulutaş tipik bir AKP’liydi. Yaptığı her işte “aşırıya” kaçtı. Tek bir örnek vereyim. Kaş’tan Devlet Hastanesine giden yol Akçagerme Plajı’ndan sonra ışıklandırılmamıştı, cankurtaranlar veya hasta taşıyan araçlar karanlık yolda gidiyordu.

O kadar söylendik ki sonunda bu yol ışıklandırıldı.

Ama ne ışıklandırma!

Akçagerme Plajı’yla hastane arasında bir tane bile yapı yok, üstelik bir taraf zaten deniz, yol deniz kıyısından gidiyor. Bu yola her yirmi metrede bir aydınlatma direği dikildi. (Gerçekten ölçtük yirmi metrede bir direk var.) Yani 50 metrede bir tane olsa yol yine aydınlatılabilirdi ama Ulutaş aşırı biçimde direk kullanımını yeğledi. Her direk için belediye parası yani bizim vergilerimiz harcandı. Anlamışsınızdır gerisini.

Seyir teraslarına, hâlâ bitirilemeyen kültür merkezine harcanan paralar da aynen böyle. Eğer doğru ise kültür merkezi inşaatının yapım maliyetinin başlangıcının dört katına ulaştığı söyleniyor ama yine de merkezi bitiremedi başkan.

Hastaneye Gökseki’den yani yerleşim yerlerinden ulaşan yol ise hâlâ karanlık. Üç tane direk dikilse sorun çözülecekti ama o da yapılmadı.

2024 yerel seçiminin sonuçları

Artık seçim sonuçlarına gelelim isterseniz. Son iki yerel seçimle genel seçim sonuçlarını karşılaştırarak oyların nasıl kaydığına bakalım önce. Sırayla gidecek olursak…

2019’da yerel seçim sonuçları şu şekildeydi:

AKP   16343
CHP  13313
DP        7992
SP           153

2023’te yapılan genel seçimlerdeki oy dağılımı ise şöyleydi:

CHP  13826

AKP   13244

İYİP      5012

MHP     3693

TİP       1735

YSP        889

Zafer      580

YRP        341

Meml.    506

Ve 31 Mart 2024 yerel seçimindeki oy dağılımı da aşağıdaki gibi şekillendi:

CHP   21667

AKP    16997

İYİP         376

DEM        286

TİP          278

SP           103

Görüldüğü gibi Erol Demirhan aritmetik olarak zaten seçimi alıyordu ama bu işi pratikte de başardı.

Biraz analiz yapmakta yarar var.

Sonuca bakarak söyleyebiliriz ki Erol Demirhan hem DP adayıyken aldığı 8 bin oya büyük oranda sahip çıkmış hem de CHP’nin oylarının büyük bölümünü almış. Ancak tabii ki CHP içinden de, İYİP’ten de fire verilmiştir. Hatırlatayım yeniden DP’nin 2019’daki oyu aslında çok büyük oranda İYİP seçmeninin oyuydu. Ancak Demirhan bununla kalmamış, hem bir kısım solcunun (TİP) hem de bir kısım Kürt seçmenin (DEM) oylarını almayı da başarmış. TİP’in genel seçimdeki 1735 oyu bu yerel seçimde 278’e düşmüş. Bir önceki seçimde Yeşil Sol Parti şimdi ise DEM Parti olan partinin oyları da 889’dan bu seçimde 286’ya düşmüş.

Şimdi de biraz daha ayrıntıya inip bu söylediklerimin ne kadar doğru olduğuna bakalım ki karşılaştırmalarda bir hata yapıp yapmadığım ortaya çıksın.

(Bu arada böyle bilgiç bilgiç konuşurken kendimi Metropol Araştırma şirketinin sahibi ve yöneticisi Prof. Özer Sencar sandım bir an. Pek keyifliymiş doğrusu rakamlarla konuşmak,ama tabii bu konuda Özer Bey’in değil yanına yaklaşmak uzağından bile geçemem.)

2024 yerel seçiminde 6124 kişi oy kullanmamış. 2120 oy geçersiz sayılmış.

2019 yerel seçiminde ise 4021 kişi oy kullanmamış. 2086 oy geçersiz sayılmış.

2019’dan 2024’e seçmen sayısı da artmış tabii ki.

2019 yerel seçiminde 44.158 seçmen varken, 2024 seçiminde sayı 48.556’ya çıkmış, yani 4398 kişi daha seçmen olmuş.

Görüldüğü gibi seçmen sayısındaki artışta da, iptal edilen oy sayısında da, katılımda da bir paralellik gözleniyor.

Sonuç

Bu sonuçlara bakarak söylemek gerekir ki Kaş Belediyesi’nin CHP’li başkanına tüm vatandaşları ayrım gözetmeksizin kucaklamak düşüyor. AKP’li Mutlu Ulutaş’ın yaptığı gibi ayrımcılık yapmaması gerekiyor. Türk-Kürt-Arap, solcu sağcı, Alevi-Sünni gibi.

Ova’da bir baba gibi seviliyor

Üzerine bu kadar konuşup da Erol Demirhan’ın öz geçmişini vermezsem ayıp olacak.

Demirhan 1957 yılında Ova’da doğdu, lisans eğitimini Çukurova Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. 31 Mart 1984 seçimlerinde Ova Köyü muhtarlığına seçilen ve 18 Haziran 1992’ye kadar görevini sürdüren Demirhan, Ova Köyü’nün belediye olmasının ardından 18 Haziran 1992’de DYP’den Ova Belediye Başkanı seçildi ve görevini 31 Mart 2009’a kadar aralıksız sürdürdü.

2009’da AKP’ye katılan Demirhan o yıl girdiği Ova belediye başkanlığı seçimini kaybetti.

2014 yılında AKP listesinden belediye meclis üyesi seçilen Demirhan 2019 yılında AKP’den de ayrıldı ve Demokrat Parti’den belediye başkan adayı oldu. Bilhassa doğduğu yer olan Ova’da bir baba gibi görülen Erol Demirhan, evli ve 3 çocuk babası. Demirhan’ın ne işle uğraştığını merak edenlere de bir not: Erol Başkan örtü altı sebze üretimi ve yaş sebze meyve ihracatı yapmakta, zirai ilaç ve tarım ürünleri bayiliği işletmekte.

(*) Erol Demirhan’ın Facebook sayfasındaki videoyu izlemek için tıklayın

Metin Gülbay

İlk haberi 1982'de staj yaptığı Nokta İnsanlar dergisinde yayınlandı. Özgür Gündem, Evrensel, Radikal gazeteleriyle, CNNtürk ve Skytürk televizyonlarının kuruluş ekibinde yer aldı. Kırk yılda birçok yayında çalıştı. Gazeteci meslektaşlarıyla birlikte hazırladıkları üç kitap çalışması bulunuyor, dördüncüyü kendi başına yaptı. 2003 sonu ile 2012 başı arasında Dünya Yayın Grubu'nda Ajans Dünya'nın genel yönetmenliğini yürüttü. 2014'te meslektaşı Adnan Genç ile Ortakhaber.com haber sitesinin yayınına başladı. 2,5 yıl süren yayını açılan davalar nedeniyle bitirmek zorunda kaldılar. Çeşitli internet sitelerine tarih ve bilim yazıları yazarak emeklilik hayatını sürdürüyor.

Metin Gülbay
İlk haberi 1982'de staj yaptığı Nokta İnsanlar dergisinde yayınlandı. Özgür Gündem, Evrensel, Radikal gazeteleriyle, CNNtürk ve Skytürk televizyonlarının kuruluş ekibinde yer aldı. Kırk yılda birçok yayında çalıştı. Gazeteci meslektaşlarıyla birlikte hazırladıkları üç kitap çalışması bulunuyor, dördüncüyü kendi başına yaptı. 2003 sonu ile 2012 başı arasında Dünya Yayın Grubu'nda Ajans Dünya'nın genel yönetmenliğini yürüttü. 2014'te meslektaşı Adnan Genç ile Ortakhaber.com haber sitesinin yayınına başladı. 2,5 yıl süren yayını açılan davalar nedeniyle bitirmek zorunda kaldılar. Çeşitli internet sitelerine tarih ve bilim yazıları yazarak emeklilik hayatını sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler