18.9 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Zor ve yıpratıcı yazarlık

Sanırım Türkiye’de de öyledir, KKTC’de gazete köşe yazarlığı zor ve yıpratıcı bir iş.

Niye mi?

İlgililer okusun diye yazılan hiçbir şeyi okuma zahmetine katlanmıyor ilgililer.

Ve ne yazık ki bulundukları makam nedeni ile ilgililer dediklerim (ki bu tutun bakanlıktan müsteşarlığa, genel müdürlüğe, müdürlüğe ve hatta memurluğa kadar uzanır) ne yazık ki ilgili değiller ilgili olduklarını sandığımız şeylerle.

Ve daha da yazık ki bu beyler, hanımlar hiç de ilgilenmedikleri şeyler konusunda yetkili makamlarda oturuyorlar (Lütfen artık memurluğun da bir makam olduğunu hatırlayın).

İlgisizler yetkili olunca kafa patlatıp da düşünerek yazanlar işte böyle yoruluyor yıpranıyor.

O kadar ki, yazdıklarımı bir buzdolabına okusam tepki verecek ve fakat bu ilgisiz yetkililerde tık yok.

Bahçelerini, tarlalarını sulayacak su bulamayan köylerimize niye çim sahalar yapılıyor diye kırk yıl var soruyorum ve sadece kızgınlık yaratıyor sorgulamam hem de kimler kızıyor biliyor musunuz?

Tarlalarını sulayacak ve hatta çeşmelerinden içilecek kalitede su akmayan köylüler kızıyor. Hemen her köyümüzde bir çim saha var ve hiçbir köyümüzün maçlarına 50 adet seyirci gitmiyor ve hatta bu köy sahalarını tepe tepe kullanan köy takımlarında neredeyse tek bir o köylü genç yok.

Daha da beteri, bu köylerin çoğunda ilkokul yok. Hiçbirinde sağlık ocağı, veteriner muayene odası ve lojmanı, ziraat mühendisi lojmanı da yok.

Daha daha beteri, köylülerimizin çoğu süt hellim yumurta fiyatlarından fena halde şikayetçi ve fakat evlerinde avlularında ne kümes var ne de koyun kuzu keçi. Hiç sıkılmadan yol üzerindeki marketlerden yumurta, yoğurt, hellim almaktan zerre kadar utanç duymuyorlar.

Onların yerine ben utanıyorum ve onlar bana gülüyor.

Gülsünler, 2024 yılında 110 adet konteyner sınıf yaptık diyebilen bir bakana hiç ama hiç kızmıyorlar. Hatta bakan köylerine seçim ziyareti yaptığında bakandan okul talep etmek akıllarına gelmezken dart (okçuk) kulübü ve köylerinde açacakları dart kulübüne katkı talep ediyorlar.

Ne kadar utanmazcadır ki bir köyümüzdeki çim saha için tuvalet yapması Türkiye’den talep edilebiliyor ve bu top sahasına tuvalet talebi KKTC–Türkiye Mali ve Ekonomik İş Birliği protokolünde de yer alıyor.

Yazmasam çatlarım yazıyorum ve yazdıkça da acı acı gülüp utanıyorum; memleketimin insanlarımın haline ve de yazmaya devam

Cumhur Deliceırmak

1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo ve TV programları var. Resim, heykel sanatçısı, şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Evli, iki çocuk babası.

Cumhur Deliceırmak
1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo ve TV programları var. Resim, heykel sanatçısı, şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Evli, iki çocuk babası.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler