32.1 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Yeni futbol sezonu anketi

NG Araştırma tarafından yapılan Türkiye Süper Ligi 2023/24 Sezonu anketi 11-27 Temmuz 2023 tarihleri arasında 15 yaş üzeri, Türkiye genelinde 1926 kişinin katılımı ile online araştırma platformu benderimki.com üzerinde gerçekleştirildi.

Araştırmaya katılan taraftarların %37’si Galatasaraylı, %33’ü Fenerbahçeli ve %20’si Beşiktaşlı. Anadolu kulüplerimizden en çok katılım gösteren taraftarlar ise %4 ile Trabzonspor oldu. Geriye kalan %6’lık taraftar ise diğer takımları destekleyenlerden oluştu. Ankete katılanlara yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

Katılımcıların önümüzdeki sezonda en büyük şampiyonluk adayı kim?

Geçen sezonu şampiyon tamamlayan Galatasaray, bu sene de katılımcıların en büyük favorisi konumunda. Katılımcıların %43’ü Galatasaray’ı favori görürken, %31’i ise sezona teknik direktör değişikliği ile başlayan Fenerbahçe’yi öne çıkardı. %20’lik oranıyla ise Beşiktaş 3. favori konumunda.

Küme düşmeye en yakın adaylar kim?

Sezon başı itibarıyla katılımcıların %33’ü ligin yeni ekibi Pendikspor’un küme düşmeye en yakın aday olduğunu belirtirken, %10’u ise Hatayspor’un ligde tutunamayacağını belirtiyor. %9’luk oy oranıyla 3. aday ise İstanbulspor oldu.

En başarılı teknik direktör kim olur?

Galatasaray ile birlikte geçen sezon şampiyonluğa ulaşan Okan Buruk %32’lik oy oranıyla katılımcıların en büyük adayı durumunda. Şenol Güneş %24’lük oranıyla 2. sırayı alırken, Fenerbahçe’nin yeni çalıştırıcısı İsmail Kartal, %19 ile 3. sırada.

Türk futbolunun seyir kalitesi beğeniliyor mu?

Her 10 kişiden 4’ü ligimizdeki futbolun kalitesini beğeniyor. 3’ü ise futbolumuzu yeterli görmezken, geriye kalan katılımcılar ortalama bir seyir zevkimiz olduğunu düşünüyor.

Hangi takımın daha fazla transfere ihtiyacı var?

Geçen sezon ligde 2. olarak beklentilerin gerisinde kalan Fenerbahçe %33’lük oranıyla en çok transfer ihtiyacı olan takım olarak görülüyor. Beşiktaş %19, Galatasaray %8’lik oranlarıyla Fenerbahçe’yi takip ediyor.

Yabancı sınırı kaç olmalı?

Yabancı sayısının sınırsız olması gerektiğini belirtenlerin oranı %15 olurken, %1’lik kesim ise takımlarda hiç yabancı oyuncu bulunmasını istemiyor.

Ligimizin seviyesini nasıl yükseltebiliriz?

Katılımcıların %41’i altyapının gelişmesi gerektiğini ifade etti. %15’i ise bir futbol sistemi üzerinde istikrar yakalanması gerektiğini düşünüyor. Kaliteli transferler yapılarak kadro planlanması yapılması gerektiğini düşünenlerin oranı ise %14.

Döviz kurundaki artışların futbola etkisi?

Her 4 kişiden 3’ü döviz kurundaki artışların, futbol kulüplerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.

3 büyükler kayrılıyor mu?

Katılımcılara, 3 büyükler dışındaki takımların medyada daha az yer bulmasının adil olup olmadığı sorulduğunda cevaplar bir hayli ilginç çıktı. Katılımcıların büyük çoğunluğu 3 büyüklerin taraftarı olmasına rağmen, medyada yer alma paylarını adil bulmayanların oranı %82 olurken, yalnızca %18’i bu durumu adil bulduğunu belirtti.

Anadolu takımlarından birini destekler misiniz?

Her 10 kişiden 7’si Anadolu takımlarından birini desteklemeyi kabul ediyor. 3’ü ise tuttuğu takımdan başkasını desteklemeyeceğini ifade ediyor.

Takımların bütçesi aynı olmalı mı?

Katılımcıların %48’i, tüm takımların aynı bütçede olması gerektiğini düşünürken, her takımın kendi oluşturduğu bütçeyle hareket edebilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı ise %52.

Şikenin cezası ne olmalı?

Her 10 kişiden 8’i ise şikeye karışan futbolcuların profesyonel futbol kariyerinin bitirilmesi gerektiğini savunuyor.

Tarihin en iyi futbolcusu kim?

Katılımcıların %35’ine göre tarihin en iyi futbolcusu Cristiano Ronaldo olurken, %19’luk oranıyla Messi 2. sırada yer aldı. Pele %19 ve Maradona %17’lik oranlarıyla diğer öne çıkan futbolcular oldu.

Türk futbol tarihinin en iyi futbolcusu kim?

Katılımcıların %23’ü Galatasaray’ın efsane kaptanı ve “Taçsız Kral” lakaplı Metin Oktay’ın Türk futbol tarihinin en iyi futbolcusu olduğunu düşünüyor. %14’ü Beşiktaş’ın efsanesi Sergen Yalçın ismini verirken, Fenerbahçe’nin unutulmaz kaptanı Lefter Küçükandonyadis ise %10 ile 3. sırayı aldı.

Ligimizde yabancı hakem olmalı mı?

Katılımcıların %44’ü yabancı hakem konusuna olumlu yaklaşıyor. %31’i hakemlerin yerli veya yabancı olmasının bir fark yaratmayacağı görüşünde, %25’i ise yabancı hakemlerin ligimizde görev almasını istemiyor.

Arda Güler’in Real Madrid transferi mantıklı mı?

Katılımcıların %70’i Arda’nın Real Madrid transferinin çok doğru bir hamle olduğunu düşünürken, %13’ü ise 1 yıl daha Fenerbahçe’de kalıp sonra Avrupa’ya gitmesi gerektiğini düşünüyor. %9’luk kitlenin düşüncesi ise Avrupa’ya gitmesini doğru bulurken daha fazla süre oyunda kalabileceği farklı bir takıma gitmeli yönünde oldu.

Arda Güler, Türk futbol tarihinin en iyi futbolcusu olacak mı?

Her 4 kişiden 3’ü, henüz kariyerinin başında olan Arda Güler’in Türk futbol tarihinin en iyi futbolcusu olacağını düşünüyor.

(NG Araştırma)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler