5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Varlık sebebi

Cumhur Deliceırmak, Girne

Kayık yapıyorsanız denize açılmak içindir, otomobil alıyorsanız bir yerden yürüyerek gidilemeyecek bir yere gitme niyeti vardır.

Eskiler yaşlılar, anne babalar, dedeler neneler, evlatları okula “okusun da devlete millete ailesine kendisine hayrı olsun” duaları ile başlatırlardı.

Marangoza gidiyorsanız dolap sandalye vs. yaptırmak niyetiniz olsa gerektir.

Yürüyüşler sağlıklı bir bünye için yapılıyor örneğin.

İyi de siyasete atılmak, parti kurmak/partili olmak niyedir?

KKTC’de 23 Ocak tarihinde yapılan seçimlere katılan partilerden tek bir tanesi muhalefet yapmak için seçime katılacağını duyurmuştu. Bu da bir yöntemdir ve BYP bu marjinal yaklaşımını açık açık söylemişti.

Siyasi iklimde oldukça radikal olan muhalefet olmak için seçime katılmak anlayışını saygı ile bir yana bırakarak, siyasetin ve seçimlere katılmanın, hükümet olmak ya da hükümette olmak için yapılan bir şey olarak bilindiği ve öyle de uygulandığından hareketle hatırlatalım.

Seçimden birinci parti olarak çıkacağız iddiası her parti için vazgeçilmez bir söylem biçimi olması yanında, Malatyaspor’un da lig başlamadan şampiyon olma hedefi ile yola çıktığını ve bunun da eşyanın tabiatı ile uyum içinde olduğunu söylemeliyiz.

Hükümetteki büyük ortağımız da halkımız olacaktır söylemi de önemli bir söylemdir, bu söylem bunu söyleyen partinin, halkın içinde debelendiği büyük sorunların farkında olduğunu ve bu sorunların çözümü için çok çalışılacağına dair bir angajmandır.

Seçime iddialı hazırlandıktan sonra, hele de bizim orta ve uzun vadeli kalkınma/gelişme planlarımız da hazır diye açıklamalarda bulunduktan sonra, seçimden birinci parti olarak değil de, oylarını ve vekil sayısını % 50 artırmış olmasına rağmen ikinci parti olarak çıkmak, partinin söylemlerini, vaatlerini ve en önemlisi sorumluluklarını unutmasına ve hele de boğucu hale gelmiş sorunların tam bir karabasan haline gelmesine yol açabilecek bir tavır almasına yol açmamalıdır.

Sorumluluktan kaçma kolaycılık olacak ve halkın, memleketin daha uzun bir süre kötüden daha da kötüye sürüklenmesine yol açabilecektir.

Herhangi bir yarışta ikinci olmak başarısızlık olarak addedilemez, kendisine yönelik eleştiriler karşısında ‘”Benn ders almam ders veririm” diyen “İmparatore” Terim Bey için ikincilik başarısızlık olarak addedilebilir ve fakat yığınla sorunla boğuşan KKTC halkı bir partiye ikincilik/birincilik vermiş ve fakat bir başına hükümet kurma olanağı vermemişse birinci ve ikinci partiler halkın onlara gösterdiği koalisyon yolunda iyi niyetli bir sorumlulukla yürümelidir.

Siyasi partilerin varlık sebebi hükümet ya da hükümette olmaktır ve siyaset bunun için yapılır.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler