24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Testi kırılmadan…

Kırmadan, dökmeden ama testi de kırılmadan fikirlerimi yazacağım…

Sahada organizasyon ve oyun planı yok, sadece Dzeko, Tadiç, Szymanski, İrfan Can gibi yetenekli ayakların becerisine bakıyoruz.

Kadro seçimleri belli bir plana veya oyun sistemine göre yapılmıyor. Sadece isimler üzerinden yapılıyor, örneğin Serdar Aziz çok iyi bir stoper, hiç kimse bir şey söyleyemez ama tek hamleli ve yavaş. Topu yere düşürdüğünde çok kolay çalım yiyor ve kusurunu biliyor, bunu bildiği için de çok geride bekliyor. Yediğimiz ikinci gole bakın, Serdar Aziz’le defans arkadaşları arasında büyük boşluk var, öyle olmasa Serdar topu rahatça alacak.

Djiku ve Becao Fenerbahçe’nin ideal stoperleri çünkü Djiku hızlı ve topu oyuna iyi sokuyor. Serdar Aziz’e karşı değilim deplasman maçlarında, daha geride oynadığımız maçlarda oynayabilir ama Antalya gibi rakiplerle oynarken hücum ve defansın arası otoban gibi oluyor, hücum etkinliğimiz düşüyor, orta sahayı veriyoruz.

Bir de Crespo ve Zajc konusu var…

Eğer durumları formsuzluktan kaynaklanmıyorsa, takıma kaliteli futbolcuların gelmesini hazmedememişler. Eğer böyle oynayacaklarsa-futbollarını değil maç bitse de gitsek havasındaki ruh hallerini kastediyorum-hemen kadro dışı bırakılmaları çok doğru, yoksa iyi bir Crespo ve Zajc çok katkı yapar.

İsmail hocanın yanına çok iyi taktisyen ve kondisyoner lazım.

Gelelim iyilere…

Ne yalan söyleyeyim, Dzeko açıklandığında çok umutlu değildim, 37 yaşındaki bir futbolcu ne yapabilirdi? Ama Dzeko gösterdi ki sağlıklı alışkanlıkları olan ve düzenli yaşayan bir futbolcu günümüzde yükselen sağlık bilinci ve bilgisi ile 40 yaşına kadar futbol oynayabilir.

Hava hakimiyeti var, kenardan gelen her topu etrafında kaç kişi olursa olsun yere indirip vurabiliyor, hareketli hücumda pas istasyonu olup doğru adamlara servis yapıyor. O da olmazsa topa gidip asist yapıyor, uzun süredir böyle komple santrafor görmedim ligimizde eşiti, yakını yok.

Tadiç…

Tadiç demişken önce spor medyasını içine düştüğü çukurdan bahsetmek gerekir. Mehmet Demirkol demiş ki, “Fenerbahçe Tadiç’i tartışıyor…” Yok öyle bir tartışma, bayağı aktif bir taraftarım hiç duymadım. Sanırım Demirkol inişe geçen kariyerini herkesin yaptığı gibi Fenerbahçe üzerinden nefret satmaya yönlendiriyor. Yarın, “Şimanski skorer değil” veya “Manchester United Başkanı 9’a razıydık ama Fenerbahçe 15 milyon euro verince şampanya patlattık dedi” deyip muhabir yumruklayabilir!

Tadiç maestro, her maç 2-3 tane al da at pası garanti, bulunduğu kanadı işletiyor, liderlik yapıyor. Arkadaşının eşine sarkmıyor, yataktan nü resimler falan atmıyor, onlar da eksik olsun! Ha bu arada Maradona tarafından “hain” diye de damgalanmamış.

Szymanski tam skorer, Fred’le birlikte orta sahada çok daha iyi olurlar, az iyi olmaları onların suçu değil. Orta sahadaki devasa boşluk bu maç İsmail’in ne kadar önemli ve iyi bir futbolcu olduğunu da gösterdi, bence Bertuğ ve İsmail oranın sahibi.

Livakoviç var, korkudan mezarlıktan geçerken şarkı söyleyenler gibi kriptolar Livakoviç’i yıpratmaya çalışmış sadece yumruklamak yerine tokatlayarak taca attığı top bile sizi aşar. Çok iyi kaleci.

Becao ve Djiku tam isabet.

Bir paragraf da İrfan Can’a…

Mükemmel oynuyor ve daha kapasitesinin yarısında ve oyunu giderek kollektif oyuna evriliyor ki inanılmaz.

Kent’in yedekliği kaynak israfı, asla yedek olmaz.

Kısacası Fenerbahçe’nin kadrosu çok iyi, teknik ekibe biraz destek lazım, hepsi o.

Fenerbahçe sahada yenilemez, asla yenilmedi, hep o kahrolası masada yenildik, derin devlet, Fetö, tarikat, yeşil siyasi iktidarlar… Bizim kavgamız topla değil ki, herkes bize düşman, kimi stadımıza, kimi değerlerimize, kimi bağımsızlık ve cesaretimize.

O yüzden eleştiri yapıcı, destek karşılıksız ve sürekli olmalı.

Mentor

Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler