9.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

Sistemli kumpasta ‘piyon’ olmak

Ali Koç başarısızmış…

Başarıyı ölçmek için kuralları belli adil bir yarış, ahlaki duyarlılığı en üstte katılımcılar ve sistemi yöneten dürüst insanlar gerekir. Türkiye Süper Ligi için bunlara uyuyor diyorsanız Ali Koç başarısız değilse, kim başarılı kim başarısız ölçemeyiz. Ben Türkiye’de futbolun temiz olmadığına inanıyorum demek isterdim ama artık bunu biliyoruz.

Rıdvan Dilmen belgesinin tarihini belirterek 4 VAR hakeminin şike yaptığını Serdar Tatlı’nın bunu tespit ettiğini anlattı.

Üstelik bunların gündemdeki hakemler olduğunu söyledi.

Ahmet Ercanlar ve Tahir Kum bu 4 hakemin Ali Palabıyık, Mustafa Öğretmenoğlu, Koray Gençerler ve Serkan Tokat olduğunu söyledi bu durum Rıdvan Dilmen’in gündemdeki hakemler söylemi ile de uyuşuyor.

Bu hakemlerden Ali Palabıyık 27.10.2012, Serkan Tokat 24.05.2015, Mustafa Öğretmenoğlu, 14.05.2011, Koray Gençerler 29.04.2007 tarihinden beri maç yönetiyor yani 2007’den beri lig temiz olmadığı artık belgeli ve daha da ilginci bunlardan iki tanesinin Fetö’nün futbolda hüküm sürdüğü ve Fenerbahçe’ye saldırdığı yıllarda 1. ligde maç yönetmeye başlaması.

Bu hakemler birçok Fenerbahçe maçını katletmiş ve yaptıkları “hakem hatası” diye geçiştirilmiş, oysa şimdi bunun sistemli ve örgütlü bir kumpas olduğu anlaşılıyor.

Sadece bu da değil, adına “hatır şikesi” deyin ne derseniz deyin bilmem ama şampiyonluk yarışında Fenerbahçe’nin rakibi olan takım diğer maçlarda zorlanmıyor.

Mesela geçen yılın şampiyonu Trabzonspor Galatasaray ve Beşiktaş ile olan maçlarından toplam 8 puan almış hiç yenilmemiş. Sanırım araştırmayı genişletsek çok daha detaylı verilere ulaşabiliriz ama gözümüzün önünde oynanıyor maçlar. Mesela dün oynanan Galatasaray-Trabzonspor maçı Trabzonspor’un maç kazanma arzusundan bahsetmek mümkün değil, oysa bu vitrin maçı, oyuncular için göze batma maçı, Trabzon için potaya girme maçı ama yok kazanma arzusu yok bunun mantıklı yanı yok.

Bunun açık bir nedeni var iktidar Fenerbahçe’yi sevmiyor ve herkes Fenerbahçe’ye düşmanlık ederek iktidardan sempati sağlamaya çalışıyor, çok açık.

Şimdi bu kadar açık duygusal olarak, hakemler olarak her şekilde manipüle edilen bir ligin içinde Fenerbahçe’nin yer alması mücadele falan değildir, sadece Fenerbahçe’nin küçük lokmalar halinde yutulması yavaş yavaş yok edilmesidir. Çünkü sadece algıların ve kirli başarıların saygı gördüğü bir yerde gençlerin Fenerbahçe’den uzaklaşması kaçınılmaz ve öyle de oluyor. Böyle giderse 50 yıl sonra Fenerbahçe taraftar sayısında 4. ya da 5. sıraya düşer, bu da bana göre yok oluştur.

Bu yok oluşa engel olacak şey mücadele, bu oyunda piyon olmamaktır. “Fenerbahçe ligden çekilmelidir” demiyorum, çekilme zorundadır çünkü geleceğini tüketiyorlar.

Yöntemlerini daha önce yazdım, tekrara gerek yok.

Kimse kusura bakmayacak, ben gerçekleri seven bir insanım, sözümü söylemekten de çekinmem. Rıdvan Dilmen’in açıklamalarını görüp susan bir Fenerbahçe yönetiminin önceliği Fenerbahçe değildir, hatta daha ileri giderek söylüyorum bu sistemin Fenerbahçe içindeki piyonlarıdır.

Birisi 4 hakemin şike yaptığını iddia bile etmiyor belge tarihi veriyor. Son 15 yılın en mağdur takımı Fenerbahçe’nin olduğu ligde hakem şikesi ortaya çıkmışken susan bir Fenerbahçe yönetimi Fenerbahçeli değil sistemin piyonudur.

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler