27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Sistemin zencisi’

Fenerbahçe’nin politik bir kimlik kazanmasını hiç istemedim, burada defalarca yazdım: Cumhurbaşkanımız veya herhangi biri kendini Fenerbahçeli hissediyorsa kimse aksini iddia edip onu Fenerbahçe’den uzaklaştıramaz, Divan üyesi olmak hakkıdır. Cumhurbaşkanı bakan, başbakan, milletvekili, Fenerbahçe için partisi fark etmez, saygı göstermek zorundayız dedim ama olmadı.

Zaten Kadıköy’ün “beyaz elitleri” tarafından stadı, salonu ve taraftarlığı ele geçirilmiş olan Fenerbahçe sanki sadece kendileri taraftarmış gibi davrananlarca iktidar muhalifi yapıldı. Ama doğruyu söylemekte yarar var: İktidar da Fenerbahçe’yi ötekileştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmadı. Önce Fetö etkinken ona yakın kulüpleri öne çıkarma çabaları, sonra Karadeniz’in iktidar bürokrasisi ve yönetimi içinde etkin olması Fenerbahçe’yi hızla “sistemin zencisi” haline getirdi.

Fenerbahçe’nin geniş kitleleri de bu konuda bir şey yapmadı, yapamadı.

Fenerbahçe siyaset yapmasın diyoruz, Uğur Dündar Divan Başkanı seçiliyor, iktidar olsam ben de buna sempati ile bakmam.

Ama ben Fenerbahçeliyim, bu durumdan memnun olup olmamam fark etmez, gerçek bu. Bunda Fenerbahçe’nin, 3 Temmuz gibi şartların, iktidarın hatası var ya da yok, sonuç olarak geldiğimiz nokta bu.

Bu tespiti yaptıktan sonra diğer kulüplerin ikiyüzlü tavırlarına da değinmeden geçmek olmaz. Seçim sonrası ismi lazım olmayanlardan biri, “Hadi bakalım seçim bitti, ne yapacaksınız” diye yazdı Ali Koç’un fotoğrafının üstüne. Yani olanları herkes biliyor, herkes görüyor, söylenemiyor olması gerçeği değiştirmiyor. Ama iki yüzlülük de yakışmıyor, itiliyorsunuz, destekleniyorsunuz, yapılıyorsunuz. Fenerbahçe de çekiliyor, eziliyor, hakkı yeniyor. Saldırganlığınızın nedeni bilinç altına bastırdığınız utancınızdan, arsızlığınız kazandığınız unvanların size ait olmadığı konusundaki şüphelerinizden kaynaklanıyor.

Bana göre son 10 yılın 8 yılında Fenerbahçe şampiyon olurdu, gerisi lafügüzaf (boş söz), zaten ben değil, kendileri 10 sezonun 8’inde Fenerbahçe şampiyon olacak dediler ama olmadı.

Muhalefet de bu konuda masum değil, iktidar olsalar da hiçbir şey değişmeyecek. 21 yıldır olmadık zulme uğrayan Fenerbahçe için tek söz etmeyen muhalefet şaibeli şampiyonlukların ilk kutlayanı oldu. Efendim ülkede adalet yokmuş, peki siz adil misiniz? Fenerbahçe çatır çatır ezilip çiğnenirken, Atatürk diye kendini yırtarken bıyık altından güldünüz. Asla muhalefet ettiklerinizden iyi değilsiniz, hatta daha kötüsünüz, halk buna inanıyor.

Görünen o ki bu durum ülkemizde çok uzun süre değişmeyecek ve bu durumda Fenerbahçe’nin şampiyon olma şansı yok.

Madem bizi bu bataklığa “beyazlar” düşürdü, düşürdükleri gibi çıkaracaklar. Ali Koç, daha kim varsa Fenerbahçe markasının yüzünü işgal edip onu elitist gösteren, önce ikiyüzlülüğü bırakacak, hükümetle sorunları varsa bunu açık açık söyleyecek ve korkmadan Fenerbahçe’nin haklarını savunacak. Ayrıca Fenerbahçe’yi içerde şampiyon yapmayacakları için artık 1 milyar dolar mı olur, 2 milyar dolar mı olur, parayı koyup Fenerbahçe’nin Avrupa’dan kupa getirmesini sağlayacaklar.

Yoksa da defolup gidecekler. Ben Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdim ama Fenerbahçe’nin küçük bir elit grubun siyasi aparatı olmasından memnun değilim, Gidin kardeşim, Bilal Erdoğan olsun, Burak Erdoğan olsun, Rıdvan Dilmen olsun, Mesut Özil olsun yeter artık, ya gereğini yapın ya gidin.

Mentor

Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler