32.1 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Savaşın faturası 411 milyar dolar

Bir yılı aşkın süredir devam eden savaşta büyük tahribata uğrayan Ukrayna’nın yapılandırılması için 411 milyar dolara ihtiyaç duyuluyor.

Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve Ukrayna’dan uzmanların birlikte yaptığı hesaplamalara göre, ülkenin şu an 411 milyar dolara ihtiyacı var. Söz konusu meblağ, Ukrayna’nın 2022’deki ekonomik gücünün 2,6 katına tekabül ediyor. Geçen yıl Eylül eyında yapılan hesaplamada, ülkenin yeniden yapılandırılması için 349 milyar dolara ihtiyaç duyulduğu belirtilmişti.

Ukrayna Savaşı, sadece bu ülkeyi değil, küresel çapta enflasyon artışına sebebiyet vererek ve pek çok ülkede ekonomiyi frenleyerek tüm dünyayı olumsuz etkiledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Ukrayna arasında Salı günü, 15,6 milyar dolar büyüklüğünde bir kredi yardımı anlaşması imzalandı. Dört yıla yayılan anlaşmanın, IMF’in yönetim organları tarafından tasdik edilip yürürlüğe girmesi halinde, Ukrayna’ya başka ülke ve kurumlardan gelecek yardımların da yolunu açabileceği belirtiliyor.

Ukrayna Başbakanı Deniş Şmihal, ülkesinin ihtiyacı olan miktarın hesaplanmasında öncelikli olarak dikkate alınan beş kalemin, enerji altyapısı, konutların bakımı ve korunması, stratejik altyapı, ekonomi ve mayın temizleme olduğunu dile getirdi. Şmihal, bu hesaplamaya şu an Rus işgali altında olan bölgelerdeki zararın dahil edilmediğini ifade etti.

Tahminlere göre Ukrayna sadece içinde bulunduğumuz 2023 yılında, stratejik açıdan önemli ve öncelikli yeniden inşa faaliyetleri ve ülke ekonomisinin canlanmasına yönelik yatırımlar için 14 milyar dolara ihtiyaç duyuyor. Bu miktarın sadece çok az bir kısmının bütçeye yansıtılabildiği aktarılırken, özellikle enerji alanında rakamların son dönemde büyük değişiklik gösterdiği vurgulanıyor. Dünya Bankası, Ukrayna’nın enerji alanındaki zararlarının, 2022 yılının Haziran ayına göre beş kat daha büyük olduğunu ve bu zararın özellikle cepheye yakın bölgeleri kapsadığını bildirdi.

(DW Türkçe)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikAz bilinen deyimler
Sonraki İçerikOruçta vücutta neler olur?
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler