18.9 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Rusya’nın dikkat çeken hamleleri

Cenk Başlamış

Rusya’nın 24 Şubat’ta ordusunu Ukrayna topraklarına sokmasıyla başlayan savaşta son 48 saatte, daha önce eşi az görülen bazı ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı cumartesi günü akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, askerlerinin Ukrayna’nın doğusundaki Izyum ve Balakliya kasabalarından çekildiğini duyurdu.

Bakanlık çekilme gerekçesini, “İzyum’daki askerlerin yeniden toparlanması, Balakliya’daki askerlerin ise Donetsk cephesine destek oluşturması amacı” olarak açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca, ayrıntı vermemekle birlikte, operasyon sırasında birliklerin gerçek eylemlerinin gizlenmesi için hedef saptırma ve yanıltma faaliyetleri yapıldığını da belirtti.

Ukrayna tarafından tanınmayan Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin (DNR) Başkanı Denis Puşilin de cephedeki durumun zor olduğunu ancak kendi kontrolleri altında bulunduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise, ülkenin güneyinde ve doğusunda son bir haftada iki bin kilometrekarelik bir alanı Rusya’dan geri aldıklarını, buna Harkiv bölgesindeki 30 yerleşim yerinin de dahil olduğunu açıkladı. Hemen ardından Ukrayna Genelkurmayı ele geçirilen toprakların üç bin kilometrekareye ulaştığını, Harkiv’in tamamında kontrolün sağlandığını duyurdu.

Rusya’nın 200 günü dolduran savaştaki çekilme açıklaması son derece ilginç ve önemli. Daha önce Rus-Çeçen savaşlarında da görüldüğü gibi Moskova cephedeki durum aleyhine geliştiği durumlarda bunu kamuoyuna açıklamaktan kaçınıyor.

Ancak belki bundan daha önemli ve dikkat çekici olan Rus medyasının da bu konudaki haberleri doğrudan ve ayrıntılı olarak aktarması. Rus medyası 24 Şubat’tan beri Kremlin tarafından öyle sıkı bir denetime tabi tutuluyor ki, örneğin savaş için “özel askeri operasyon” dışında bir terim kullanmasına bile izin verilmiyor.

Durum böyleyken medyanın bazı bölgelerde yenilgi anlamına gelecek çekilme haberlerini vermesi son derece dikkat çekici çünkü bunun yetkililerin izni olmadan yapılması olanaksız. İşin daha da ilginç yanı resmi Rossiya kanalının savaş muhabiri Yevgeniy Puddubni’nin Telegram hesabından yaptığı şu paylaşım:

“Evet, Rus birlikleri İzyum ve diğer bazı yerleşim birimlerinden çekildi. Elbette bu çekilme komutanların hatası sonucu oldu ama perde arkasında gizli anlamlar aramaya gerek yok, bir ihanet de söz konusu değil. Sadece elimizden geldiğince savaşıyoruz. İzyum’deki durum felakete gidiyordu. Bu berbat koşullarda çekilme kararı son derece doğru. Bu trajik ve acı bir durum ama küresel çatışmanın parçası olduğunu unutmayalım..”

Rusya’nın çekilme kararını resmen açıklaması zaten başlı başına yeterince dikkat çekiciyken buna bir de medyanın, hem de komutanları eleştirerek katılması ve değişik yönlere çekilebilecek “elimizden geldiğince savaşıyoruz” vurgusu ister istemez soru işaretleri doğuruyor.

Bu durumda akla ilk anda gelen bazı olasılıklar şöyle

-Rusya cephede o kadar ağır bir yenilgiye uğradı ki en azından bazı yerlerden çekildiğini açıklamak zorunda kaldı. Ancak bu olasılık neden bunun medya eşliğinde yapıldığını açıklamaya yetmiyor çünkü sonuçta bu haber kamuoyuna artık ulaştığı için hem toplumun moralini bozabilecek hem de iktidarın puan kaybetmesine yol açabilecek bir gelişme.

-Rusya Savunma Bakanlığının medya eşliğinde yani davulla zurnayla ilan ederek duyurduğu çekilme aslında taktik amaçlı ve Ukrayna ordusunu tuzağa düşürmeye yönelik bir hamle olabilir.

-Zayıf bir olasılık olmakla birlikte amaç Batı’ya ve Kiev’e yönelik bir “uzlaşma” mesajı vermek mi?

-Dördüncü olasılık ise siyasi: Son 48 saatte olanlar Moskova’da yakın bir zamanda yaşanabilecek önemli bir siyasi gelişmenin girizgâhı, kamuoyunu hazırlamak için yapılan bir “altyapı” çalışması olabilir. Bu gelişme Savunma Bakanlığında ya da Kremlin’de yaşanabileceği gibi savaşla ilgili önemli bir açıklama da olabilir.

Fotoğraf: Rusya Savunma Bakanlığı

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler