11.5 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Oğlak burcunun olumsuz yönleri

Eveet, yeni bir burç kötüleme yazısı ile yine karşınızdayım… Bilmeyenlere hatırlatma, benim burç yazılarımda burçlarla ilgili olumlu özellikler ve güzel cümleler aramayın. Zaten bu serinin başlama amacı bütün burçlara pislik atmak, ne kadar olumsuz ve kötü özellikleri varsa ortaya çıkarmak. Geçen ay yaylarla başlamıştım sıra bugün oğlaklarda, bundan sonra da da kova burcunun kirli çamaşırlarını ve  pisliklerini ortaya dökeceğim. Sonra sıra hepinize gelecek, bekleyin.

Burçlarla ilgili ilk yazımı okumayanlar için şuraya link bırakıyorum, buyurun yaylar ve okumayanlar tıklayabilir.

Neyse, biz dönelim oğlaklara, toplaşın bakalım… Şimdi bunların en büyük özellikleri acımasız derecede hırslı olmalarıdır. Onlara sorsanız biz prensip sahibi, kararlı ve çalışkanız derler ama elde etmek istedikleri uğruna babalarını bile tanımazlar. Yani o derece hırslı ve duyguları körelmiştir.

Böyle durumlarda neredeyse insanlıktan çıkarlar, o derece yani..

Bunları çoğu işkolik olur. İşleri uğruna çevresindeki arkadaşlarını da kırmaktan çekinmezler. Kafalarındaki plan yürümezse deliye dönerler. O iş ya olacak, ya olacak, başka bir seçenekleri yoktur. Bunun için bazen yemek yemeyi bile unuturlar. Sadece kendileri yemese iyi de , çevresindekilerin de yedikleri, içtiklerini boğazlarına dizerler, burunlarından getirirler.

Oğlak insanı için duygular ikinci plandadır, iyilik yapanlar onlara göre enayidir. Tüm dünyaları pragmatizm üzerine kuruludur. Makine gibi ruhsuz, duyarsız ve katıdırlar. Ama haklarını verelim işlerini bir plan dahilinde tıkır tıkır yürütürler. Kariyer yapanlara, yüksek mevkilere gelenlere bakın çoğu oğlaktır. Neden? Çünkü bunların hırsları, duygusuzlukları ve çalışma yöntemleri onları mutlaka bir yere getirir. Saygınlık onlar için çok önemlidir.

Sonunda kendileri için yarar sağlamayacak bir işe başlamazlar bile…

Sosyal ilişkiler yönünden oldukça zayıftırlar. E normal tabii, varsa yoksa iş-çalışmak diyenlerin ne sosyal hayatları olur, ne de eğlenceye ayıracak zamanları… Ama çıkarları söz konusu olunca her türlü ortamlara girmeyi de başarırlar, tabii işleri uğruna…

Hafta sonu arkadaş buluşmaları, gezip tozmalar, sevgiliyle yapılan kaçamaklar, aileyle birlikte yapılan hoş eğlenceler oğlaklar için anlamsız ve boş işlerdir. Çünkü onlar geleceklerine dair tüm planları yapmış ve uygulamaya koymuşlardır. Bu tarz boş işlerle uğraşmak onların işi değildir.  Eğer bunları yapan bir oğlak gördüyseniz bilin ki onun kafasına ya saksı düşmüş, ya da hafızasını yitirmiştir.

Oğlak insanı deyince akla önce monoton bir yaşam ve asosyallik gelir. Yaşam onlar için sorumluluk, iş ve planlı olmak demektir. Kendi planları ve denetimleri dışında olan gelişmeleri hiç sevmezler. Diğer bir ilginç yönleri de gençliklerinde çok olgun ve yaşlı, yaşlılıklarında ise çocuksu ve genç olmalarıdır.

Sürprizlere açık değillerdir. Birçok insan kendisine yapılan sürprizlere karşı heyecan duyarak sevinir, çığlık filan atarken, oğlaklar bunu kaygı ile karşılarlar. Adeta donuk gözlerle size mal gibi bakarlar. Sanki “nereden çıktı şimdi bu, o kadar işin gücün arasında” der gibi huzursuz olurlar. Yani hevesinizi kursağınızda bırakır, yaptığınıza, yapacağına sizi pişman ederler. O yüzden yakınınızda bir oğlak varsa bunlara sürpriz filan yapmayın, aman diyeyim.

Aşk bunların semtine dahi uğramaz, sıkıcı insanlardır. Bireysel takılmayı, iş yaşamının zorlu yollarında yürümeyi, aşka  tercih ederler. Aşk mı, başarılarla dolu bir kariyer mi deseniz hiç düşünmeden ikincisini seçerler. Kızmasınlar ama bazılarının evlilikleri bile gelecekteki kariyerleri için yapılmış planlı evliliklerdir.

Buraya kadar ne pislik attım ama oğlaklara… Zaten bu yazıların amacı da o, gücenmece darılmaca yok. Amaan kendi aramızda yazıp eğleniyoruz şurada, çok ciddiye almayın gülüp geçin işte…

Neyse biz devam edelim “Oğlak”ları gömmeye… Dedik ya bunlar monoton ve asosyal olur diye, bu yüzden diğer insanlara kuşkuyla yaklaşır bunlar.

Kendilerine yaklaşanları da kendi gibi düşündükleri için, bir çıkar uğruna samimi olacaklarını zannederler. Aralarında hep bir mesafe bırakırlar.

Çoğunlukla soğuk, duygusuz ve sıkıcı insanlar olarak nitelendirilirler. Her şeye kuşku ile bakarlar. Kendi denetimleri dışına çıkılmasını istemezler. Kontrol manyağı oldukları için özellikle iş yaşamlarında aşırı titiz ve plancıdırlar.

Yalnızlığı ve kendi dünyalarında yaşamayı severler. Bu yüzden onları çoğunlukla kabuklarına çekilmiş, düşünce duvarlarının arkasında  görebilirsiniz. Üstelik kimseyi de kendilerine yaklaştırmazlar. Böyle oldukları zaman onlarla iletişim kurmanız çok güç, hatta imkansız olur. Siz siz olun kabuğuna çekilmiş bir oğlağı asla rahatsız etmeyin, bırakın kendi haline…

Şimdi bu oğlaklar var ya, bazen melankolik ve alıngan olurlar. Kendilerini tam olarak ifade edemedikleri için de alıngan ve yalnız olurlar. Bunu belli etmemeye çalışsalar da başaramazlar. Yani bir kısır döngü içinde yuvarlanıp giderler. Bir kısmı aşırı cimri olur. Para harcamayı hiç sevmezler, ceplerinde sanki akrep vardır.

Sonuç olarak oğlak burcu olan insanlar genelde hırslarının kurbanı olduklarını çok geç fark ederler ve bu durumdan çoğu zaman pişman olurlar. Bu yazının amacını da sevgili oğlaklara yol yakınken hayatın tadını çıkarmaları için yapılmış bir uyarı olarak kabul edin.

Eyyy oğlak kardeşlerim, hayat kısa biraz çevrenizdeki güzelliklere bakın, sevdiklerinizle birlikte yaşamın tadını çıkarın derim.

Son olarak tüm burçlara sesleniyorum, yılbaşı nedeniyle bu aralar burç yazılarınızda “çok yakında elinize büyük miktarda toplu para geçecek” yorumlarına da inanmayın, kanmayın.

Başka bir burç kötüleme yazısında buluşmak üzere sağlıcakla kalın.

Hepinize şimdiden mutlu ve aydınlık yıllar dilerim.

Gelecek yazı: Kova burcu

İlhan İlmenöz

Yaşama ve olaylara, bardağın dolu tarafından bakmayı ilke edinmiş tarihçi eskisi... Doğayı, denizi, gezip görmeyi, okumayı ve öğrenmeyi çok seven gerçek bir hayvansever... Müzik, spor ve yabancı dizi tutkunu İzmir aşığı... Aklına ne gelirse, özgürce, hiçbir kişi, kurum ve ideolojiye bağımlı olmadan yazmayı seven bir amatör...

İlhan İlmenöz
Yaşama ve olaylara, bardağın dolu tarafından bakmayı ilke edinmiş tarihçi eskisi... Doğayı, denizi, gezip görmeyi, okumayı ve öğrenmeyi çok seven gerçek bir hayvansever... Müzik, spor ve yabancı dizi tutkunu İzmir aşığı... Aklına ne gelirse, özgürce, hiçbir kişi, kurum ve ideolojiye bağımlı olmadan yazmayı seven bir amatör...

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler