14.7 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Rusya’dan General Ersay açıklaması

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türk Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan Görev Grup Komutanı Korgeneral Bahtiyar Ersay’ın, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’un danışmanlığına atanmasının Moskova için bir sorun oluşturmadığını ima etti.

Bir Ermeni gazeteci, Zaharova’nın düzenlediği haftalık basın toplantısında şu soruyu yöneltti:

“Türk General B. Ersay 10 Aralık’ta Azerbaycan Savunma Bakanı’nın danışmanı olarak atandı. Bu yıl 25 Kasım’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev. ‘Türk ordusu sadece Türkiye’nin değil, bizim de ordumuzdur ve bizim ordumuz da Türkiye’nin ordusudur’ açıklama yapmıştı. Rusya, Bakü ile bir NATO ülkesi arasındaki askeri alanda bu kadar yakın iş birliğine nasıl bakıyor? Neden bazı durumlarda NATO’nun eski Sovyet coğrafyasına girmesi Rusya tarafından bir tehdit olarak algılanırken bazı durumlarda Moskova buna göz yummayı tercih ediyor?”

Zaharova soruya, “Size katılmıyorum. Sadece Azerbaycan’da değil, başka ülkelerde de diğer ülke vatandaşlığına sahip danışmanların olduğunu görüyorum. Azerbaycan ve Rusya’ya komşu ülkelerde de var. Ermenistan’da da böyle insanlar var” diye yanıt verdi.

Ermeni gazetecinin araya girmeye çalışması üzerine Zaharova, “Affedersiniz ama kendi fikrimi söyleme hakkım var. Benzer görevlerden bahsetmiyorum ama farklı milletlerden insanlar danışmanlık yapıyor ve istişarelerde bulunuyor” dedi.

1990’larda Rusya’nın da benzer bir deneyim yaşadığını hatırlatan Sözcü, “Bunun neye yol açtığını gördük. Dolayısıyla ülkemizde, bizim milli çıkarlarımıza uygun kanunlar çıkarıldı. Örneğin, kamu hizmeti yabancı uyruklu veya oturma izni olan kişilere kapalı. Böyle kanunlarımız var” dedi.

Her ülkenin ortaklarıyla askeri ve askeri-teknik iş birliğini geliştirme konusunda egemenlik hakkına sahip olduğunu vurgulayan Zaharova, “Aynı zamanda bu hakkın, üçüncü ülkelere karşı yöneltilmemesi ve Güney Kafkasya’daki mevcut güç dengesini bozmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu görüşümüzü düzenli olarak bölgedeki ortaklarımıza iletiyoruz” diye konuştu.

Daha önce terör örgütü PKK ile mücadelede önemli rol üstlenen ve korgeneralliğe yükselen Ersay, Balyoz kumpasında tutuklandıktan sonra beraat etmişti.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler