13.7 C
İstanbul
26 Mart 23, Pazar
spot_img

Kremlin’de kritik tören

Ukrayna’nın Rusya’ya ilhak kararı alan dört bölgesinin katılımı nedeniyle bugün Kremlin’de her açıdan tarihi ve yedi aydır süren savaşta dönüm noktası olacak bir tören düzenlenecek.

Ülkenin yönetim merkezi olan Kremlin Sarayı’ndaki törenle kısa süre önce ilhakla ilgili referandumların düzenlendiği Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson bölgeleri Rusya’ya katılacak. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in burada yapacağı konuşmada Moskova’nın bundan sonraki siyasetinin ipuçlarını verecek. Söz konusu dört bölgenin ilhakı Rusya’nın Ukrayna’ya ait yerleri kendi topraklarına katmasının dışında anlamlar da taşıyor.

Rusya’nın gerekirse nükleer silah kullanma tehdidi bu bölgelerin ilhakıyla birleştiğinde ortaya bambaşka ve tehlikeli bir durum çıkarıyor. Bu bölgeler artık Rusya toprağı sayılacağı için Ukrayna’nın buraları geri almak için saldırması halinde en azından teorik olarak Rusya’nın nükleer silah kullanma durumu doğabilecek. Rusya’nın nükleer doktrini kendisinin ya da müttefikinin saldırıya uğraması halinde nükleer silah kullanabilmesine olanak veriyor.

İlhak kararını kabul etmeyen Ukrayna’nın bundan sonraki adımı merakla bekleniyor. Çünkü son gelişme Ukrayna’yı iki ateş arasında bırakıyor: Topraklarının ilhak edilmesini kabullenme ya da Rusya’nın olası nükleer silah kullanma seçeneğini göze alma.

Putin imzaladı

Sputnik’in haberine göre, Putin, Herson ve  Zaporijya bölgelerinin bağımsızlığını ve egemenliğini tanıyan kararnameleri imzaladı. Kremlin Sözcüsü Peskov, referandumların gerçekleştiği Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya’nın Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmaların imzalanacağı törenin bugün Moskova saatiyle 15.00’te (Türkiye saatiyle aynı) Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirileceğini duyurdu. Yasal bilgi portalında yayımlanan Putin’in yeni kararnamesinde, şu ifadelere yer verildi:

“Uluslararası hukukun genel olarak kabul görmüş ilke ve normlarına uygun olarak, Birleşmiş Milletler Kuruluş Anlaşması’nda yer alan halkların eşitliği ve kendi kaderini tayin hakkı ilkesini tanıyarak ve onaylayarak, (ayrıca) 27 Eylül 2022’de düzenlenen referandumda Herson halkının iradesini dikkate alarak, bu kararnameyle; Herson bölgesinin egemenliğini ve bağımsızlığını tanımaya karar veriyorum.” 

Benzer bir kararname  Zaporijya bölgesi için de yayımlandı.

Herson ve  Zaporijya bölgelerinde, Ukrayna’dan ayrılmak ve Rusya Federasyonu’na katılmak için referandum düzenlenme kararı alınmıştı.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,190TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler