-0.3 C
İstanbul
8 Şubat 23, Çarşamba
spot_img

Kötü toplum kötü futbol

Mentor

Aslında yazmak istemiyorum çünkü kötü toplumun iyi futbolu olmuyor…

Futbolda ahlaksızlık kurumsallaşmış, ülke insanı da bundan rahatsız olmuyor; aksine köşe dönücü, fırsatçı, ahlaksızca da olsa kazanmak takdir görüyor. Ben Fenerbahçe’nin bunun dışında kaldığını ve Fetö’nün derin devletin, siyasetin, kayırmacılığın, mikro milliyetçiliğin istedikleri gibi top çevirmelerine engel olan bu güçlü organizasyona düşman olduklarını görüyorum ve yalnız başına bu savaşı kaybetmese bile kazanma şansı yok. Kısacası bu yazının sonuç değiştirecek bir etkisi olmayacak ama belki gelecek kuşaklara nasıl bir ahlaksız dönem yaşadığımızı anlatan bir delil olacak.

Ahlaksızlığın panzehiri toplumun dürüstlüğüdür, toplum dürüst olmak zorundadır çünkü ortak değerlerin sağlıklı olarak yaşamasının yegane koruyucusu odur. Devleti kuran toplumdur, devlet onun adına toplumu organize eder ve korur. Eğer yozlaşırsa toplum olma bilincini kaybeder ve bireysel fayda peşinde koşar, bu da kurumların yozlaşmasına neden olur, tabii futbol da bundan payını alır.

Göz göre göre çalınmış bir 3 puan, satılık gazeteciler, sahada birilerine yaranmak için düdük çalan hakemler, türlü ahlaksızlık varken ve futbol bu ülkenin en kitleselleşmiş sporuyken kimse sürüp giden ahlaksızlıktan rahatsız olmuyor ve “bunu nasıl kendi lehime kullanırım” diye düşünüyor ve toplumdan tepki almıyorsa bu futbolun değil toplumun ahlaki sorunudur; yani futbol tek başına düzelmez.

Bir kısım Fenerbahçe taraftarı da bunun istisnası değil, açık açık neden daha ahlaksız olmadığı için Fenerbahçe yönetimini suçluyorlar, istiyorlar ki onlar da hakem ayarlasın, onlar da dümen döndürsün, onlar da gazeteci satın alsın. Oysa bu ortama en büyük direnç temiz kalmaktır çünkü toplumların eninde sonunda ulaşacağı yer orasıdır, yoksa toplum halinde yaşamak olanaksız hale gelir.

Geçmişe dönüp kendimi tekrarlamak istemem ama mecbur kalıyorum, bu ülke futbolunda derin devlet oldu, Fetö oldu, Hakan Şükür oldu, Arif Erdem oldu, holigan TFF başkanları oldui, masa başında şampiyonluklar çalındı, Fetö’ye para yağdıran kulüpler oldu, açık açık Fenerbahçe’ye muhalif bakanlar, milletvekilleri oldu. Bitmedi devlet eliyle Fenerbahçe’ye komplo kuruldu, “ofsaytımsı” oldu ve toplumun bunların hiçbirinden yüzü kızarmadı, buradaki sorun Fenerbahçe değil toplumun çürümesidir.

“Bükreş Yıldızı” diye bir takım vardı, ülkenin tüm olanakları önüne serilmişti, korunuyordu ve istihbarat örgütü tarafından destekleniyordu, Şampiyonlar Ligi’ni bile kazanmıştı, şimdilerde silindi gitti. Kazandığı kupa bile hatırlanmıyor, sadece ne kadar ahlaksız oldukları konuşuluyor.

Fenerbahçe bu ligi hak etmiyor, çekilse ligde oynamasa zerre üzülmem çünkü bu ligde oynamak tertemiz Fenerbahçe’yi pis bir ortaklığın parçası yapıyor….

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,150TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler