19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

İşçi faşist, fabrikatör solcu olmaz

Bu ülkedeki kavram kargaşası sanırım yeryüzünde hiçbir ülkede görülmemiştir…

Bütün kavramlar deforme edilir, gerçek halinden uzaklaştırılır ve işine geldiği gibi biçimlendirilir çünkü ülkenin çok büyük bir bölümü zihinsel tembellikten mağdur “öğrenme engellidir.” Böyle olunca ülkenin düşünsel dünyası algılar tarafından yaratılmış düşünce hapları tarafından yönetilir.

-Doktor olmalısın.

-Artık evlenmelisin.

-Çocuğun olmalı.

-Erkekler küpe takmaz.

-Atatürk solcudur.

-Müdür her şeyi bilir.

-Gençler cahildir.

Bunları artırabilirsin ama asıl korkutucu olan ülkenin eğitim sisteminin en üst basamaklarına çıkmış üniversite mezunlarının da aynı şekilde davranması ve eğitimin hiçbir fark yaratmamasıdır. Üniversiteye başladığı fikirlerle ve anlayışla mezun olan insan üniversite okumuş olmaz, sadece yüksek lise mezunu olur. Hal böyle olunca da ülkenin felsefi yaşamı ilk insanların ateş başında yaptıkları sohbetten ileri gitmez.

Kim solcu, kim sağcı kavramlar karışır.

Mesela insanlar PKK ve HDP’yi solcu sanır, oysa ilgisi yoktur çünkü sol insanları üretim aracı mülkiyetine sahip olanlar ve sahip olmayanlar diye ikiye ayırır, onun dışındakiler türevdir. Eğer herhangi bir etnik köken üzerinden siyaset yapıyorsanız bu sizi faşist, eğer şiddete başvuruyorsanız terörist yapar. Sol ekonomik ilişkilerden kaynaklanan bir kavramdır ve öyle kendiliğinden solcu olunmaz. Sempati duyabilirsiniz ama bu sizi solcu yapmaz, sadece zincirlerinden başka kaybedecek şeyi olmayanlar solcudur, gerisi türevdir. İnşaat işçisinden faşist, fabrika sahibinden solcu olmaz.

Bir de Türk milliyetçiliği var…

Türk milliyetçiliği, şovenist içeriği dışarıda bırakırsan Türk kimliğini yüceltmeyi ve toplum olarak Türklerin güçlü ve ileri olmasını ve diğer ulusları geçmesini ister. Oysa İslam ümmetçidir ve “ben Türk’üm” demek aslında İslam’la çelişir, kendi tarihinden gelen gelenekleri bırakıp tamamen başka bir yaşam seçmen gerekir, bu da seni Türk milliyetçisi olmaktan çıkarır. Müslüman Türk olmaz, Türk’ün dini İslam’dır olur.

Ayrıca Türklerin tarihinin en büyük kısmı Şaman inancı ile geçmiştir. Müslüman Arap ile Müslüman Türk karşılaştığında Türk milliyetçisi Türklüğü tercih eder. Dolayısıyla tamamen şeriat üzerine örgütlenmiş ve Türk kimliğini reddeden tarikat vb. organizasyonlar Türklüğün dostu değil düşmanıdır.

Bu ülkenin en büyük sorunu “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır.”

Uğur Mumcu’ya saygıyla…

Mentor

Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler