32.1 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Gürcü lidere uçak yasağı

Gürcistan’ın resmi havayolu şirketi Georgian Airways, Rusya’ya uçuşların yeniden başlatılması kararını eleştiren Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’nin uçaklarında seyahat etmesine izin vermeme kararı aldı.

Havayolu şirketinden yaptığı açıklamada, “Bayan Salome, ulusal havayolunu boykot ettiğini duyurdu. Bu nedenle Gürcü halkından özür dileyene kadar kendisini ‘istenmeyen adam’ ilan edeceğiz ve uçaklarımıza bindirmeyeceğiz” denildi.

Zurabişvili, Putin’in Gürcü vatandaşlarına vize uygulamaya son vermesini ve direkt uçuşlara izin vermesini “provokasyon” diye nitelemiş, vatandaşları Georgian Airways’i kullanmaktan vazgeçmeye çağırmıştı. Havayolunu tıpkı önceki rejimlerin yaptığı gibi kamu kaynaklarını kişisel kazanç için kullanmakla suçladı. Gürcistan hükümeti ise Putin’in kararını desteklemişti.

20 Mayıs’ta ilk Georgian Airways uçağı, dört yıllık bir aradan sonra Moskova’nın Vnukovo havaalanına indi. Uçuşların yeniden başlaması Gürcistan’da protestolara neden oldu. Yüzlerce kişi Şota Rustaveli havaalanının yakınında Rusya aleyhinde slogan attı, çok sayıda protestocu gözaltına alındı.

Georgian Airways’e ek olarak, Gürcistan’a uçuşlar Rus özel havayolları Azimut ve Red Wings tarafından gerçekleştirilecek.

(TürkRus.Com)

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/ilginc-bir-vize-kavgasi/

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler