18.5 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

İlginç bir doğum günü

Bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğum günü. Bilenler bilir, Rusya’da bir bayram havasında kutlanan doğum günlerine büyük önem verilir, hele hele 50 ya da 70 gibi özel yaşlara.

Bugün pek çok lider Putin’i aradı, kutladı, özellikle Rusya’da doğum günlerine atfedilen önemi çok iyi bilen bazı eski Sovyet cumhuriyetlerinin başkanları.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Rusya liderinin arayanlar arasındaydı. Ancak Erdoğan’ın Putin’in doğum gününü kutladığı Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada yer almadı. Açıklamaya göre, iki lider Ukrayna konusunu görüşmüştü.

Telefonda Putin’in doğum gününü kutladığını açıklayan Erdoğan oldu. Cumhurbaşkanı Üsküdar’da cuma namazı sonrası gazetecilere, “Putin’in doğum günü. 70 yaşında. Hem onu bir tebrik edeyim istedim. Hem de bu devam eden süreçle ilgili de kendisi bizim bu arabuluculuğumuza özellikle teşekkür etti…” dedi.

Erdoğan bu açıklamayı yapıncaya kadar Türk medyasında konu hemen hemen hiç yer almadı. Sadece Hürriyet gazetesi Putin’in doğum günüyle ilgili uzun bir yazı yayınladı.

Yani Türk medyasına göre Putin’in doğum günü ya da Erdoğan’ın arayıp kutlaması haber niteliği taşımıyordu.

Rusya cephesinde ise durum tam tersiydi.

Kremlin’in resmi sitesi, aralarında Erdoğan’ın da bulunduğu yabancı liderlerin Putin’i kutlamasıyla ilgili bir açıklamaya yer verdi. Kremlin’in sitesinde-en azından şu ana kadar-Putin-Erdoğan görüşmesiyle ilgili bir bilgi yer almadı.

Türk medyasına göre Erdoğan’ın Putin’le Ukrayna ile ilgili gelişmeleri konuşması, Moskova’ya göre ise doğum günü kutlaması için araması önemliydi.

Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer Twitter hesabından yaptığı ironik paylaşımda, iki liderin görüşmesiyle ilgili Kremlin’in resmi sitesinde bir açıklama yer almaması konusunda Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov’u kastederek, “Peskov cepheye mi gitti acaba” diye sorma gereği hissetti.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/rusyada-dogum-gunu-gelenegi-44828

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,276TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler