12.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Hürriyet’te 2 önemli ayrılık

Hürriyet’in Ankara Bürosundan iki önemli ayrılık haberi geldi… 24 yıldır savunma, diploması ve güvenlik haberleri uzmanı olarak görev yapan Ankara Temsilci Yardımcısı Uğur Ergan ile 27 yıldan beri özel haber, kulis ve perde arkası haberciliğinde ilgi çeken çalışmaları bulunan ve “Ankara Fısıltıları” köşesini yazan Parlamento Büro Şefi Nuray Babacan Hürriyet’e veda etti.

Hürriyet’in iki deneyimli isminin bundan sonra nerelerde faaliyet göstereceklerine dair henüz bir karar almadıkları öğrenildi.

Nuray Babacan kimdir

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Nuray Babacan mesleğe Ak Ajans’ta başladı. Daha sonra ANKA Haber Ajansı’na geçen Babacan burada dönemin iktidarı ANAP içinden yaptığı perde arkası haberlerle dikkat çekti. Dönemin Hürriyet Ankara Temsilcisi Sedat Ergin’in daveti üzerine Ankara büroda parlamento muhabiri olarak çalışmaya başlayan Babacan, birçok başarılı habere imza attı. 2005’de Hürriyet Parlamento Büro Şefliği görevine getirilen Babacan 17 yıldır bu görevi yürütüyordu. AKP’nin perde arkasını aktaran ve siyasi kulislerde sıkça konuşulan haberlerinin yanı sıra uzun süredir Hürriyet’te hafta sonları yayınlanan “Ankara Fısıltıları”nın yazarlığını da yapan Babacan, çoğunlukla Meclis kulislerinde konuşulan senaryoları, sivil toplumun hassasiyet gösterdiği konuları, kimi zaman da siyasetin renkli yanlarını köşesine taşıyordu.

Uğur Ergan kimdir?

Almanya’da yüksek lisans eğitimi yaparken Hürriyet’in Köln Bürosunda göreve başladı. Bu ülkede Cumhuriyet ve Sabah gazeteleri için de çalıştı. “Kara Ses” Cemalettin Kaplan’ın faaliyetlerini, Solingen faciasını, Tansu Çiller’in uyuşturucu kaçakçısı Baybaşin’leri koruduğuna dair Alman yargısının iddialarını ve Ankara’nın AB sürecini Türkiye’ye duyuran gazeteci oldu. 1998’de Hürriyet Ankara Büroda Avrupa baskıları için çalışmaya başladı. Daha sonra diplomasi, savunma ve güvenlik alanlarına geçti. AKP iktidarı ile Doğan grubu arasının açılmasına neden olan Deniz Feneri davasını bizzat Frankfurt’ta izledi. 2010’da Ankara Temsilci Yardımcısı oldu. Avrupa Türk Gazeteciler Cemiyeti, ÇGD ve Bülent Dikmener Jüri Özel ödülleri bulunan Ergan da, Sedat Ergin’in Hürriyet’e kazandırdığı isimlerdendi.

(Medyaradar)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler