15.7 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

‘Batı Türk-Rus savaşı çıkaracak’

Rus politikacı, yazar ve aktivist Nikolay Starikov, Batılı ülkelerin önce Türkiye’nin NATO’dan ayrılmasını sağlayacağını, ardından da Rusya ile savaşması için koşullarını hazırlayacağını öne sürdü.

Starikov, yaklaşık yarım milyon takipçisi bulunan Youtube kanalında “Batı Türkiye’yi Rusya ile savaşa hazırlayacak” başlıklı bir değerlendirme yaptı ve ilginç iddialar ortaya attı. Starikov, Ukrayna’nın Batı’nın Rusya karşıtı politikasında enstrüman olma rolüyle baş edemediğini savunarak, “Avrupa’da Moskova karşıtı cephenin yeni liderliğini gönüllü olarak Almanya yapıyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un son açıklamalarına bakın, birkaç yıl içinde Avrupa’daki en güçlü orduya sahip olacaklarını söylüyor. Neden? Almanya’yı tehdit eden mi var? Almanlar Ukrayna’nın kaybettiğini biliyor, daha da hızlı kaybetmesi için elinden geleni yapıyor. Mesela Kiev’in istediği silahların hepsini vermiyor. Ukrayna bu durumu anlıyor. İki ülkenin arasının gergin olmasının nedeni de bu” dedi.

Batı’nın asıl amacının Rusya ile Çin arasında bir çatışma çıkararak dünyayı tek başına yönetmek olduğunu ileri süren Starikov, bu hedefe giden yolda önümüzdeki yıllarda Türkiye ile Rusya arasında da savaş çıkarılacağı tezini şöyle savundu:

“Türkiye ile Rusya tarihte defalarca savaştı. Türkiye son yıllarda sert bir dış politika izliyor. Aralarındaki görüş ayrılıklarına rağmen Türkiye ile Rusya iyi komşuluk ilişkilerini sürdürebiliyor. Ekonomi ve turizm anlamında Türkiye şu anda Rusya’nın dış dünyaya açılan penceresi konumunda. Batı iki ülkeyi savaştırmak istiyor ama bunun için koşullar hazırlanmalı. Türkiye NATO üyesi olarak Rusya ile savaşamaz çünkü bu Moskova ile İttifak arasında silahlı çatışma çıkması anlamına gelir ve böyle bir savaşta nükleer silahlar da kullanılabilir. Batı öyle bir şey yapmalı ki hem sorumluluk almasın hem de Türkiye tek başına Rusya ile savaşsın. Bunu sağlamak için de Türkiye NATO’dan çıkarılacak. Bahane mi? Mesela Türkiye’nin Finlandiya ile İsveç’in NATO üyeliklerini engellemesi bahane olarak kullanılabilir. Zaten Türkiye’de NATO’dan çıkılmasını isteyenler çevreler giderek güç kazanıyor. Washington ve Londra için gerekçe önemli değil, önemli olan Türkiye’nin İttifak’tan çıkması. Bunu Erdoğan da yapabilir, onun yerine gelecek yeni iktidar da. Bu sağlandıktan sonra Türkiye ile Rusya arasında savaş çıkması için koşullar hazırlanacak.”

 

Nikolay Starikov

 

Starikov’un bu iddiayı seslendirdiği videosu yaklaşık 170 bin kez izlendi, yapılan yüzlerce yorumun hemen hemen tamamında Türk-Rus savaşı senaryosunun gerçekçi olduğu savunuldu.

Büyük Ana Vatan Partisi’nin kurucusu ve başkanı olan Starikov, Sovyet lideri Josef Stalin’e sempati duyan muhafazakar bir politikacı. Kendisini “devletçi” olarak tanımlayan 51 yaşındaki Starikov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i destekliyor ve İngiltere’yi Rusya’nın en önemli düşmanı olarak görüyor. Starikov’un yayınlanmış 20’den fazla kitabı bulunuyor.

Starikov’un Türkiye-Rusya savaş senaryosunu dile getirdiği videosu (Rusça):

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler