27.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Vize sürprizi gelir mi?

Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairei Başkanı İvan Volınkin, karşılıklı vizelerin kaldırılması konusunda 18 ülkeyle görüşmeler yapıldığını açıkladı.

Volınkin, konuyla ilgili olarak Malezya, Çin ve Pekin’e bağlı Hong Kong’la temasların sürdüğünü söyledi, adını vermediği diğer ülkelerin ise Latin Amerika ile Karayipler’de yer aldığını belirtti ancak ayrıntıya girmedi.

Rus yetkilinin açıklamasında yer almasa da söz konusu ülkelerin arasında Türkiye’nin de bulunup bulunmadığı sorusu ister istemez akıllara geliyor.

Aslında, 24 Kasım 2015 tarihinde Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağı düşürülünceye kadar Türk vatandaşları Rusya’ya vizesiz seyahat edebiliyordu. Uçak olayının ardından Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlayan Moskova Türk vatandaşlarına da vize alma zorunluluğu getirdi. Aradan geçen yaklaşık altı yılda Rusya pek çok yaptırımı kaldırsa da vize uygulamasını sürdürdü. Rus vatandaşları ise Türkiye’ye vizesiz girebiliyor.

2021 yılında Türkiye’ye 4.6 milyon Rus turist vizesiz giriş yaptı, bu yılın ilk altı ayında ise 5600 Türk vatandaşı ise Rusya’ya vizeyle gidebildi.

Rus yetkili Volınkin’in açıklamasından kısa süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmek için 5 Ağustos’ta Soçi’ye gideceği duyuruldu.

İki ülke arasındaki yakın ilişkiler, özellikle Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşında iki tarafça da benimsenen ve onaylanan rolü düşünüldüğünde bir yüzde vermek zor olsa da Soçi’de bu konunun gündeme gelme olasılığı bulunuyor. Türkiye uzun süredir vatandaşlarına vizenin kaldırılmasını talep ediyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler