18.9 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Gökyüzü ne renktir?

Cumhur Deliceırmak, Girne

Kaç milyarsa dünyanın nüfusu, işte o kadar dünya vardır dünyanın içinde.

Her bir insan bir dünya taşır içinde, kendi bunun farkında olmasa da.

Okulun/okulların bu dünyaları tek dünya haline getirmekteki bütün uğraşlara rağmen başarısızlığa uğramıştır ki son yıllarda “okul öncesi eğitim” adı altında bir saçma sapan kavram dikte edilmeye çalışılıyor insanlığın içine.

Eğitim ne kadar küçük yaşlarda başlatılırsa o kadar başarılı olabileceğini sanıyor emperyal zihniyet.

Evet okullar son tahlilde emperyal zihniyetlerin üsleridir. Tam donanımlı üsleri.

Kendine özgü okulları nerede barındırdılar ki? Alınız “Köy Enstitüleri” deneyimini. Niye tahammül edemedi egemen zihniyeti Türkiye’nin bu okullara sanıyorsunuz?

Köy Enstitüleri insanın kendi kendine yetebilmesinin peşindeydi bir de üstte efendi/sahip/ağa/bey ve altta köle/serf/maraba/mürit istememenin.

Olay sadece Türkiye ile de sınırlı değil.

Adına eğitim ve onun sistemi denilen şey her geçen gün ve artan bir hızla dayatmayla kabul ettiriliyor dünya halklarına devletlerine.

Yabancı dil eğitimi evet gereklidir her halk ve devlet için ve fakat “yabancı dil eğitimi değil yabancı dilde eğitim” peşinde emperyal güç ve onun her ülkedeki iş birlikçileri.

Çocukları olabilecek en küçük yaşta eğitim dörtgeninin/çemberinin içine almaya çalışan emperyal kültür aynı zaman ve mekânda yabancı diller değil, özellikle İngilizce eğitim dayatması içinde, bu bazen Fransızca da olabilir Rusça da.

Matematik ile ilk defa karşılaşacak çocuk bunu bir de ana lisanından, evinde konuşulan aşına olduğu lisandan başka bir lisanla öğrenmek kâbusu ile karşılaşınca ne mi olur?

Elimizin körü olur ki yaman mı yaman!

Maviyi “blue”, elmayı “apple” diye öğrenip de içselleştirince bir çocuk, zorla, öğretmen/okul ve eğitim zoru ile içselleştirince de anne “mother” olur baba da “father” ki ondan sonra al sana “daddy” “mommy” şarlatanlığı ki öyle böyle değil.

Bunalım mı istiyorsunuz, alın size bunalımların süperi ki ana yurdunuzda Türkçe adı olan neredeyse tek bir mağaza-dükkan dahi bulamazsınız.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler