28.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Gazetecilerden gözaltılara tepki

Diyarbakır’da 21 gazetecinin 4 gündür gözaltında tutulmasına DİSK Basın İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu tepki gösterdi.

DİSK Basın İş’in Taksim’de bulunan şube binasında yapılan açıklamaya Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, TGS İstanbul Şube Sekreteri Çağrı Sarı, Gazeteci Tuğrul Eryılmaz, HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, İstanbul İl Başkanı Ferhat Encü ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Basın açıklamasının yapıldığı salona, “Nefes alamıyoruz gazetecilik boğulamaz” pankartı asıldı.

Burada yapılan açıklamada, “Saray iktidarı seçime sadece kendi medyasıyla girmek istiyor. Daha önce başarılamadığı gibi, bu kez de başarılamayacak. Gazetecilik yapmaya her koşulda devam edeceğiz. Bütün gazetecileri, meslek örgütlerini mesleklerine sahip çıkmaya, dayanışmaya çağırıyoruz. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın” denildi.

Açıklamada “Özellikle Özgür Basın geleneği yıllardır gözaltılar, tutuklamalar, sahada şiddet ile mücadele ederek topluma gerçekleri ulaştırmaya çalışıyor. Daha önce öldürerek, bombalayarak susturmaya çalıştıkları bu gelenek tam tersine daha da büyüdü” denildi .

Gazeteci örgütleri “Gazetecilik yapmaya her koşulda devam edeceğiz. Bütün gazetecileri, meslek örgütlerini mesleklerine sahip çıkmaya, dayanışmaya çağırıyoruz” çağrısı yaptı.

(Medyaradar)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler