27.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘NATO çatışmaya izin vermez’

Fuad Safarov, Moskova

Rus uzmanlar, NATO’nun Türkiye ile Yunanistan arasında son günlerde tırmanan gerilimin büyümesine izin vermeyeceği görüşünde.

Svobodnaya Pressa haber portaline konuşan Rusya Askeri Bilimler Akademisi üyesi Aleksandr Bartoş, “NATO her zaman bu iki devlet arasında arabuluculuk yapar. Bu sefer de iki ülkeyi uzlaştırmak için her türlü çabayı gösterecektir. Böyle bir çatışma, dünyadaki genel gerilim ortamında NATO’nun kesinlikle işine gelmez” dedi.

Ankara’nın Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi toplantısına katılmayı reddetmesinin Yunanistan üzerindeki baskıyı artırmaya yönelik olduğunu belirten Bartoş, “Bu gerginliğin alevlenmemesi için hem NATO’nun hem de ABD’nin tüm imkanlarının kullanılacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Plehanov Rusya Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Anabilim Dalı Başkanı Andrey Koşkin de, bugün Washington’ın Ukrayna krizinde herkesi Rusya’ya karşı birleştirmeye çalıştığını vurguladı. Rus akademisyen,” Yunanistan ve Türkiye için yeni bir şey olmayan bu gerginliğin silahlı çatışmaya dönüşebileceği endişesine yol açan birçok faktör görüyoruz” dedi.

ABD ve NATO’nun Rusya’ya karşı mücadele etmek istediğine de işaret eden Koşkin, “Bu durumda en azından kendi arka bahçelerinde yangın çıkmasın diye bu konuyu çözmek istiyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler