26.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Romantik cunta’

Fenerbahçe’nin giderek geniş kitlelerden koptuğunu ve sadece belirli bir kesimin takımı olduğunu geçmişte birçok kez yazdım.

Stattaki taraftar desteğinin giderek kronik şekilde takımı desteklemekten uzaklaşıp eğlenme amaçlı “seyirci”ye dönüştüğünü hepimiz gördük.

Bunlar önceki yönetimin başlattığı bu yönetimin devam ettirdiği hatta abarttığı elitist politikaların sonucu.

Pahalı kombine ve bilet, çok geniş kesimin satın alamayacağı lisanslı ürünler vs. vs.

Şu anda Fenerbahçe toplumdan uzak “zengin bir cunta” tarafından yönetiliyor ve halktan giderek kopuyor.

Fenerbahce’nin giderek azalan hatta sıfırlanan toplumsal baskı gücünü kaybetmesinin nedeni bu elitist politikalar.

Ancak bundan şikayet etme hakkı olmayan ilk insanlar Fenerbahçe kolej açsın, otel açsın, amatör sporlara milyon dolarlar harcasın diyen, gerçeklikten kopmuş romantiklerdir.

Hem bunları iste hem de kombine pahalı diye ağlama hakkın yok, dünya alem biliyor ki tüm bunları futbol ödüyor, futbolun kulüpten 3.5 milyar TL. alacağı var ve bunu  için her yıl 1 milyar TL faiz ödüyor.

Eğer Fenerbahçe tüm bu faaliyetlerini sürdürsün diyorsan, o kombine bedelini ödeyeceksin.

Olan sadece futbola bağlı alt gelir grubundaki insanlara oluyor, tek eğlenceleri futbola ulaşamıyorlar.

Kaybeden Fenerbahçe oluyor. Şikayet edenlere bakıyorum da sosyal medyada “dünyanın en büyük spor kulübü” diye öğünen insanlar kulübe en büyük küfrü ediyor.

Bu ülkede futbol dışında hiçbir spor para kazanmıyor.

Ben bu “elitist” politikalar hatta üyelik sistemi ile bir avuç insanın 30 milyonu yönetmesine karşı oldum çünkü bu sistem oligarşik bir yapı içeriyor. Tabanın fikri yukarıya ulaşmıyor ve tabanla bağı olmayan bir avuç zengin Fenerbahçe’yi halktan koparıyor.

Çözüm Bayern Münih gibi oy kullanabilen, ucuz ama yıllık üyelik, 200 bin kişilik veya daha fazla genel kurul üyeliği.

Yoksa bir avuç zengin Fenerbahçe’yi kendi sırça köşk havuzunda boğuyor.

Fenerbahçe halkla bağını kaybediyor ve tabanı giderek yok oluyor.

Öyle bir hale geldi ki taraftar sitesi bile ticaret yapıyor ve utanmadan 2 milyon euroya ofis yaptık diye övünüyor.

Fenerbahçe maalesef “elitist ve pahalı” üyelik nedeniyle kendini yönetemiyor, taraftarı karar süreçlerine katacak bir taraftar organizasyonu veya sistemi de yok. böyle olunca “Kadıköy Cuntası” villanın musluklarını altın mı yapalım gümüş mü tarzı politikalar üretiyor.

Fenerbahçe’nin geniş toplum kesimleri ile bağını koparan başta pahalı kombine bu tür elitist politikalar hemen terk edilmelidir.

Uzun vadede üyelik sistemi reforme edilmeli ve taraftarın yönetime katılması sağlanmalı.

Şikayet etmek dışında eylemi olmayan geniş münferit taraftar grubu da organize olarak bir çatı altında toplanmalı ve yönetimi ben yaptım oldu politikalarından uzak tutacak bir toplumsal baskı unsuru haline gelmelidir.

12 numara artık bir taraftar organizasyonu değil, varlığını sürdürecekse kulüp bünyesine alınmalı, aksi takdirde kapatılmalıdır.

Mentor

Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler