25 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Mahaçkale soruları

Rusya’nın Müslüman nüfusun çoğunluğu oluşturduğu Kuzey Kafkas cumhuriyetlerinden Dağıstan’ın Mahaçkale Havalimanı’nda gerçekten tehlikeli bir linç girişimi yaşandı.

Tel-Aviv’den kalkan Red Wings Havayolları’na ait bir uçak iner inmez o sırada havalimanının bekleme salonunda bulunan kalabalık uçağın indiği aprona hücum etti, adeta İsrailli avına çıktı.

İsraillilerin korku dolu bekleyişi X’te (eski Twitter) paylaşılan görüntülere yansıdı, kalabalığın tüm sınırları aşan öfkesi de. Öyle ki görüntülerde kalabalığın içinden bir Dağıstanlının uçağın pervanesinin içini bile aradığı görülüyordu. Kim bilir, belki orada saklanmış bir İsrailli olabilirdi!

Sonuç olarak Rusya İçişleri Bakanlığı’nın Kuzey Kafkasya Federal Bölge İdaresi derhal olaya el attı. İdare, bu “izinsiz gösteri” ve “kamu düzeni ihlali” nedeniyle tüm bu “etnik nefret” kışkırtıcılarının tespit edileceğini ve gözaltına alınacağını bildirdi. Polisin müdahalesiyle havalimanı temizlendi.

İsrail’in Batılı güçlerin başlıcalarının desteğini ve kiminin de sessizliğini arkasına alarak başlattığı terör saldırılarında şu ana kadar üç binden fazla çocuğun katledildiği söyleniyor ve bu, İsrail’e karşı haklı bir öfke yaratıyor. Fakat bu öfke sadece Müslümanların tekelinde değil, üstelik söz konusu Filistin direnişi olduğunda hiç değil.

Bir Ortodoks kilisesinin bombalanmasının üzerinden çok geçmedi. On binlerce Yahudi’nin İngiltere’de aşırı sağcı İsrail hükümetini lanetlediği, ana akım Anglosakson basınının ısrarla “antisemitizm” suçlaması öne sürdüğü mitingin üzerinden de. Fakat bu tür girişimler gerçekten de bir antisemitik öze sahip ve İsrail’in terörü de tam olarak bu zeminden besleniyor.

Rusya, yaklaşık yüzde 25’i Müslüman olan nüfusuna karşın İslamcı aşırıcılığa karşı hep sert ve tavizsiz bir politika uyguladı. Belki de insanları şaşırtan da bu linç girişiminin herhangi bir Müslüman ülkede değil Rusya’da, hatta İslamcı aşırıcılığın ne kadar tehlikeli olabileceğini bizzat Çeçen teröristlerin bölgelerini işgal ettikleri dönemde tecrübe etmiş olan Dağıstan’da gerçekleşmesi oldu.

Fakat havalimanındaki o kalabalık, göründüğü kadar “doğal” bir tepki göstermemiş ve “kendiliğinden” örgütlenmemiş olabilir. Nitekim Moskova‘nın uluslararası haber kanalı RT, linç girişimini manşetten “Ukrayna bağlantılı Yahudi karşıtı isyan” şeklinde sunmayı tercih etti.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler