5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Boğa burcunun olumsuz yönleri

İlhan İlmenöz

Burçları kötüleme, daha doğrusu olumsuz özelliklerini ortaya serme amacıyla başlattığım yazı serisinin bu bölümünde Boğalar var. Yay burcu ile başladığım yazılara Oğlak-Kova-Balık-Koç derken geldik Boğalara…

Söz verdik bir kere, bitirene kadar bu sözden dönmek yok! Bütün burçlar kötülenene kadar yazmaya devam…Bu yazıyı okuyan Boğalar o sivri boynuzları ile gördükleri yerde saldıracaklar ama yapacak bir şey yok. Saldırmazlarsa da kendi tembelliklerinden…

Başlayalım isterseniz; biliyorum şimdi hangi Boğa’ya sorsanız kendilerinin “sütten çıkmış ak kaşık” gibi olduklarını, kavgaya gürültüye hiç karışmadıklarını söyler. Evet bunda biraz doğruluk payı vardır, damarlarına basılmazsa sesleri çıkmaz. Başka bir deyimle “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” temel sloganlarıdır.

En büyük özellikleri, aşırı sağlamcı oluşlarıdır, asla yaş tahtaya basmak istemezler. Bu arada sağlamcı olacağım derken bir sürü de fırsat kaçırırlar. Bunlardan anlık girişim beklemek hayal olur. Değişime kapalı olurlar, eski olandan da vazgeçmezler. Evlerindeki eşyalar dökülse bile yıllarca kullanırlar.

Sakın bunlardan bir konuda akıl alayım, bir şeyler danışayım demeyin, sizi canınızdan bezdirirler. Diyelim yeni bir işe başlamak istiyorsunuz ve o konuda yakınınızdaki bir Boğa’ya danıştınız; önce düşünürler, sonra fizibilite raporları çıkarırlar, sonra yine düşünürler, biraz doluya koyarlar, ardından boşa… derken ne diyecek diye beklemekten helak olursunuz. Onlar size bir yanıt verene kadar sizin hevesiniz kaçar. O işten de, bunlara soracağınıza da bin pişman olursunuz.

Eğer pandalar hangi burçtan olur derseniz, bilin ki mutlaka Boğa’dırlar. Boğa burcu insanı da tembellikte pandalar ile yarışır. Rahatları bozulmasın diye bazen duymazdan ve görmezden gelirler. Ayrıca en büyük özellikleri; hantal, inatçı, tembel , açgözlü, para düşkünü, hımbıl, ağırkanlı, baskıcı, maddiyatçı, fanatik, melankolik,  zevksizlik abidesi… daha sayayım mı?

Bir başka özellikleri de, kendilerine sorulmadan hareket edilmesi ve iş yapılması Boğaları çok sinir eder. Ekip halinde çalışmak yerine kendi bildikleri gibi hareket etmeyi severler. Kimseye güvenmezler, o yüzden de borç vermeyi hiç sevmezler.

Dedik ya inatçıdır, yat uyu dersin sabaha kadar oturur, hadi kalk sabah oldu dersin akşama kadar yatar. Sürekli “ben demiştim” der ama bu sözü hiç sevmezler. Huyuna gidilirse melek gibi olurlar, huyuna gidilmezse insanın hayatını cehenneme çevirirler. Zaman zaman güçsüz düşse bile hayallerinden vazgeçmezler.

Tembelliklerinden her yere geç kalırlar ve bunu hiç dert etmezler. Bir yere gidecekleri zaman hazırlanmaları bile ağır aksaktır çünkü gamsızdırlar. Evden hep birlikte çıkmanız gerektiği durumlarda siz her şeyiniz ile hazırken bir bakarsınız o, üstünde battaniye, kıvrılmış yatıyor.

Onların dünyasında acele/acelecilik diye bir kavram yoktur. Diyelim karşıdan karşıya geçerken yolun ortasında kırmızı yandı, ezileceklerini bilseler acele etmezler, o derece yani.

Kendilerini dünyanın merkezi sanırlar. Sizden çıkarları varsa sizden iyisi yoktur, o zaman yanınızdan ayrılmazlar. Genelde evde kalmışların burcudur. Ya evlenmezler ya da geç evlenirler. Zaten kim uğraşır bu hımbıllarla? Adamı canından bezdirir, yaşama arzusunu elinden alır bunlar. Kıskançlıkta ve boş endişelere kapılmakta üstlerine yoktur.

Ağırkanlı, hımbıl ve tembel olduklarından  kafaları her şeye kolay basmaz. Yanlış anlaşılmasın ama biraz da mankafadırlar. Harekete geçmeleri için arkalarından hep birilerinin itmesi gerekir. Bir söyleneni bir kerede asla anlayamazlar, en az on kere tekrarlamak gerekir.

Yalnız haklarını yemeyelim, her ne kadar inatçılıkları, olumsuz yanları olsa da bu inatçılıkları bağlılık olarak da adlandırılabilir; her ne olursa olsun görevleri yerine getirme yetenekleri muazzamdır. Bu da onları harika çalışanlar yapan bir özelliktir. Ayrıca uzun süreli arkadaşlık ve sevgililik de Boğa burcunun özelliğidir. İlişkileri kötüye gitse bile ayrılmayı düşünmezler.

Tartışmayı ve kaosu sevmezler. Biliyorum tartışmayı kimse sevmez diyeceksiniz ama insan karşısındaki ile bazen farklı düşünebilmeli ve farklı fikirleri savunabilmelidir. Kırıcı olmadan, saygı çerçevesinde tartışabilmek uygar insanın olumlu özelliklerindendir. Ama Boğalar ile bu ölçülü tartışmalara bile özlem duyabilirsiniz.

Diyelim bir konuda tüm düşüncelerinizi sıraladınız, istersiniz ki karşınızdaki Boğa da kendi fikirlerini size savunsun ama ne gezer… Boğa’nın ağzından dökülecek iki kelimeye hasret kalır, çoğu zaman mantıklı iletişim kurma gayretlerinize cevap alamazsınız. Çünkü Boğa “tartışmayı sevmem” der, köşesine çekilir. Ama Boğalar böyledir işte, bu iletişimin adını kavga koyduysa asla geri dönmez. İnatlarından sevdikleriyle bile yıllarca küs kalırlar ve barışmayı düşünmezler.

Bunlar var ya, insan beynini yormaktan başka bir şey yapmazlar. Orada burada arkanızdan atar tutarlar. Hele biraz size karşı ilgisi var ve siz ona karşı kayıtsızsanız yandınız demektir. O zaman her şey beklenir bunlardan. Melek yüzlü şeytandır bu Boğalar. İntikamcıdırlar, kendilerine yapılanları asla unutmazlar. Fırsatını buldukları an sizi yerin dibine sokarlar.

Parayı ve maddiyatı severler, kendi çıkarlarına olmayan konularda cimrilik derecesinde para harcamaktan kaçınırlar. Ailelerinin durumu iyiyse ne âlâ, paraya para katarlar. Yalnız gayret göstermeden her şeye löp diye konmak isterler. Çok param olsun, en güzel evlerde oturayım, en pahalı eşyalar benim olsun, en güzel giysileri ben giyeyim, her şeyin en iyisini yiyeyim, en güzel sevgili benim olsun vs. vs. istekleri hiç bitmez.

Sonuç olarak ben burada ne dersem diyeyim, eğer bir Boğa inat eder ve bunları kabullenmezse asla onu ikna edemezsiniz. Yanlışlarını bile kabul etmezler, çünkü onlar her şeyi doğru yapar.  Ama onlara sorsanız, “ben inatçı değilim” derler. En basit gündelik bir konuda bile “dediğim dedik” huylarından vazgeçmezler. En iyisi mi Boğalarla inatlaşmayın, olan sizin sağlığınıza olur.

Neyse bir burç kötüleme yazısını daha bitirdim, Boğalar da sırasını savdı, gelecek ay sıra İkizler burcunda…

Şimdilik kalın sağlıcakla…

Gelecek yazı: İkizler burcu

Önceki İçerikYeni yıla 5 kala
Sonraki İçerikUkrayna-Rusya Noel kavgası
İlhan İlmenöz
Yaşama ve olaylara, bardağın dolu tarafından bakmayı ilke edinmiş tarihçi eskisi... Doğayı, denizi, gezip görmeyi, okumayı ve öğrenmeyi çok seven gerçek bir hayvansever... Müzik, spor ve yabancı dizi tutkunu İzmir aşığı... Aklına ne gelirse, özgürce, hiçbir kişi, kurum ve ideolojiye bağımlı olmadan yazmayı seven bir amatör...

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler