24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

AA’ya Merve Dizdar tepkisi

Oyuncu Merve Dizdar’ın 76’ncı Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazandığına dair bilgiye festivalle ilgili haberinin en sonunda yer veren Anadolu Ajansı (AA) sosyal medyada tepki gördü.

AA’nın “Altın Palmiye ödülünün sahibi Fransız yönetmen Justine Triet oldu” başlığıyla verdiği haberde, Dizdar’dan ve başarısından sadece haberin son bölümünde bahsedildi.

AA haberinin ilgili bölümünde şöyle denildi:

“‘Perfect Days’ filminde oynayan Koji Yakusho ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne, Merve Dizdar da ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Dizdar, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini üstlendiği ‘Kuru Otlar Üstüne’ filminde ‘Nuray’ karakterini canlandırıyor.”

Sosyal medyada birçok kullanıcı, Anadolu Ajansı’nın bu önemli haberi duyurma şeklini eleştirdi.

Cannes Film Festivali’nde bu ödülü kazanan ilk oyuncu olan Dizdar, törende yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele eden ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim. Ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray’ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.”

(DW Türkçe)

Haberin devamını okumak için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler