13.8 C
İstanbul
13 Nisan 24, Cumartesi
spot_img

Yusuf Demir olayı

İlhan İlmenöz

“Dünya gündeminin ana konusu İran’daki olaylar ve Putin’in seferberlik ilanı olurken yazacak bunu mu buldun” diyebilirsiniz. Ancak bir süredir gerek sosyal medyada gerekse TV’lerdeki spor programlarında Yusuf Demir konusu bir hayli geniş yer tutuyor ve tartışmalara neden oluyor

Konunun özeti şu; Galatasaray’ın Rapid Wien’den transfer ettiği ve yabancı statüsünde oynayan Yusuf Demir’in yerli kategorisinde sayılıp sayılmaması..

TFF’nin 2015’te yürürlüğe koyduğu oyuncu talimatı çerçevesinde, A Milli Takım uygunluğu olmayan futbolcular Süper Lig’de yabancı statüsünde oynuyor. Bu, Avusturya Milli Takımı ile dört maça çıkan Yusuf Demir’i de kapsıyor. 2015’ten önce yerli oyuncu hakkını kazanan  futbolcular ise bu kuraldan muaf tutuluyor. FIFA da A Takım düzeyinde bir ülkenin milli takımıyla en az üç maça çıkmış futbolcuların milli takımlarını değiştirmesine izin vermiyor.

TFF Başkanı Mehmet  Büyükekşi de bu tartışmalara katılarak; “Galatasaray, Yusuf’u alırken talimatı biliyordu. Galatasaray, Yusuf’u transfer ettikten sonra böyle bir talimat çıkartmadık. Mesut Özil örneği yanlış. Çünkü Mesut’un Alman Milli Takımı’nı seçmesi 2015 yılından önce. Bu talimat 2015 yılında çıkartılan bir talimat” dedi.

Tamam kural doğru, buna kimsenin itirazı yok, ancak bu kural asla ve asla değiştirilemez bir kural değil ki? Eğer kurallar bir mantık çerçevesinde değiştirilir ise neden olmasın?

Neymiş efendim oyun devam ederken kural değişmezmiş… Biz ne değişen kurallar gördük futbol dünyasında. İşte en son örneği başladıktan kısa bir süre sonra kaldırılan Rezerv Lig… Sayın Büyükekşi’ye sormak lazım; Rezerv Lig’i başladıktan sonra iptal eden siz değil misiniz?

Geçmişte de oyun devam ederken değişen birçok kural gördük. Hatırlayın pandemi dönemini, ligler başlarken küme düşme olacağını bütün takımlar biliyordu öyle değil mi?

Sezon sonu ne oldu? Kural değişti ve küme düşme kaldırıldı, demek ki kurallar değişebiliyormuş.

Ya da geçtiğimiz sezon ligler oynanırken 13 hakem görevden alındı. Neden bu hakemler görevden alındı? Eğer bir şaibeleri varsa haklarında işlem yapıldı mı? Ayrıca daha sonra neden yeniden görev verildi? Hangi kurala göre görevden alındılar, hangi kurala göre görevlerine iade edildiler?

Geçmişte meşhur 58. maddenin süreç devam ederken neden değiştirildiğini konuya hakim olan herkes biliyor. Yani oyun devam ederken değişiklikler yapılabiliyormuş.

Hepsinden de öte özbeöz Türk çocuğu olan Yusuf Demir yabancı statüsünde oynarken tek Türkçe kelime bilmeyen Kasımpaşalı futbolcu Mickael Tırpan babası Türk olduğu için yerli sayılıyor. Saçmalık değil mi bu?

Futbolun dışında da başta atletizm olmak üzere bazı spor dallarında devşirme sporcular oynatmak tamamen kurallara uygun biliyorum. Kübalı, Kenyalı, Etiyopyalı, Ukraynalı, Amerikalı gibi sporcular milli formayı kurallar çerçevesinde giyerken bir Türk çocuğu olan Yusuf Demir’in yabancı oyuncu sayılması insanın içine sinmiyor.

Konu Yusuf Demir değil aslında, bu kuralın saçmalığı. Acaba Yusuf Demir Galatasaray’a değil de başka bir takıma gelseydi aynı hassasiyet gösterilir miydi?

En kısa zamanda yabancı oyuncu kuralının kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Futbol evrensel bir oyun, yerlisi yabancısı olmaz. İyi olan herkes formayı kapar.

Bu saçma 8+3 kuralı yüzünden kalitesiz oyunculara sadece Türk olduğu için hak etmediği paralar vermeye devam mı yoksa yerli-yabancı ayrımına gitmeden sadece futbola mı odaklanmalı?

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler