3.5 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

‘Ülkesine sevdalı bir aydın’

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink öldürülmesinin 15. yılında Sebat Apartmanı önünde anıldı. Şişli Halaskargazi Caddesi’ndeki eski Agos gazetesinin önünde düzenlenen anma törenine eşi Rakel Dink, çocukları ve arkadaşları katıldı. Binaya Dink’in anma töreni için asılan pankartta “15 Eksik Yıl” sloganı yer aldı.

T24’ün haberine göre Rakel Dink, “15 yıl oldu. 15 eksik yıl. O günün çocukları büyüyorlar. Çözemediğimiz her sorunu onların omuzlarına yıkıyoruz. Sorunun sahibi de sebebi de biz değilmişiz gibi bir de tutup cepheye çocukları gençleri sürüyoruz. Oysa bizim kanlı mirasımız olmasa tüm dünyadaki akranlarıyla, tüm farklılıklarıyla başka bir gelecek hayali kurabilir ve gerçekleştirebilirler. Zaten yeterince sorunları olacak daha ne depremler göreceğiz. Şu geçmişin kilidini açalım da özgür kalsın acı dolu ruhlar…” dedi.

Dink konuşmasının devamında şunları söyledi.

“Bu topraklarda yükselen her itiraza ‘dış güçler’ dediler. Gezi Direnişi’nde gençler, önce kendi yaşadıkları alanı korumaya çalıştılar… Onlara da dış güçler dediler. Ey yöneticiler geçekten adil mi karar verirsiniz. Kastettiğin devlet gücünün… Seni andığımız her 19 Ocak’ta seni ve diğerlerini hatırlatmaya çalıştık. Resimler yan yana konduğunda, albümler açıldığında belki katiller ortaya çıkar diye. Karanlığın meyvesiz işlerine ortak olmayın. Dostlarımızı yıllarca hapiste bekletiyorlar…Saçma sapan gerekçelerle hapislere koydular. Artık gerekçe de sunmuyorlar. Sesin kulağımızda sözümüz söz.”

Basın meslek kuruluşları da Dink’in öldürülmesinin 15. yılı nedeniyle anma mesajları yayınladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti açıklaması:

“Agos gazetesinin kurucularından gazeteci-yazar Hrant Dink’in hain bir saldırı sonucu öldürülmesinin 15. yılındayız. Evrensel barışı savunan Hrant Dink’i iki ülke halklarının kardeşlik içinde yaşaması uğruna verdiği mücadeleyle hatırlıyoruz. 

TGC Basın Müzesi’nde Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde Hrant Dink ile birlikte 66 gazetecinin fotoğrafları yer alıyor. 66 gazeteci cinayetinin azmettirenlerinin, tetikçilerinin ortaya çıkarılamadığı bir ülkede yaşıyoruz. 

Düşündükleri ve yazdıkları nedeniyle gazetecilerin yargılanmasının, gözaltına alınmasının ve tutuklanmasının olağan hale geldiği bir ortamda basın özgürlüğünden söz edemiyoruz. 

Halkı doğru ve yansız bilgilendirme görevini üstlenmiş meslektaşlarımız, ne yazık ki, hala baskı ve tehditler altında çalışmayı sürdürüyor. 

Uzun yıllar Türkiye’de demokrasinin yerleşmesi için uğraş veren Hrant Dink’i hiç unutmayan biz meslektaşları, onun katilleri ve azmettiricileri için açılan davalarda adaletin yerini bulmasını hala bekliyoruz. 

Irkçılığın ve ayrımcılığın olmadığı bir toplumda barış içinde yaşamak için medyada nefret söylemini ortadan kaldırmanın hepimizin sorumluluğu olduğunu biliyoruz. Hrant Dink’i ölüm yıl dönümünde bir kez daha sevgi ve özlemle anıyoruz.” 

Basın Konseyi açıklaması:

AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i, karanlık güçler tarafından katledilişinin 15’inci yıl dönümünde yine hüzünlüyüz. 

O, ülkesine sevdalı bir aydın olarak yaşamı boyunca bu topraklarda kavganın yerine barışın, düşmanlığın yerine kardeşliğin yerleşmesi için mücadele etti. İyi bir gazeteciydi, hep halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğünü savundu. Barışın ve özgürlüğün düşmanı karanlık odakların işbirliği ile düzenlenen suikastta, 19 Ocak 2007 günü bir tetikçi tarafından katledildi. 

Hrant Dink suikastını planlayan perde arkasındaki karanlık güçler, aradan geçen 15 yılda tam olarak ortaya çıkarılamadı. Maalesef, tıpkı diğer gazeteci ve aydın cinayetlerinde olduğu gibi, Hrant Dink cinayetini de aydınlatmamanın utancını yaşamaya devam ediyoruz. 

Sevgili meslektaşımız Hrant Dink’i, katledilişinin 15’inci yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.”

Kimdir?

1954 yılında Malatya’da doğdu. İ. Ü. Fen Fakültesinde zooloji eğitimi aldı. Ardından da üniversitede felsefe alanında eğitimini sürdürdü. Mesleğe 1990’lı yıllarda Ermenice yayınlanan günlük Marmara gazetesinde kitaplara yönelik eleştiri yazıları yazarak başladı. Haftalık Türkçe ve Ermenice yayın yapan Agos gazetesini kurdu ve Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Yeni Yüzyıl ve Birgün gazetelerinde yazdı. Türk ve yabancı basında dile getirdiği görüşleriyle dikkat çekti. Almanya, Hollanda ve Norveç’te düşünce özgürlüğü alanında önemli ödüllerin sahibi oldu. Yazıları nedeniyle çok sık gözaltına alındı. Hakkında çok sayıda dava açıldı. Kurucusu olduğu Agos gazetesinin önünde 19 Ocak 2007 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,153TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler