18.9 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Ukrayna’da 5 bin Rus askeri öldü

Rusya’da bağımsız bir medya kuruluşu, Rusya-Ukrayna savaşının 24 Şubat’ta başlamasından bu yana öldürüldüğü kesinleşen Rus askeri sayısını en az 5107 olarak belirledi.

Moscow Times gazetesinde yer alan habere göre, iStories bu sayıya medyada çıkan haberlerden ve sosyal medyada yapılan paylaşımlardan ulaştı. iStories’in açık kaynaklardan ulaştığı bilgilere göre, ölenlerin yüzde 83’ü yoksul kasaba ve köylerden gelen gençler. En çok kayıp veren yerler arasında Tuva, Buryatya, Kuzey Osetya ve Altay başta geliyor.

Rusya Savunma Bakanlığının açıkladığı resmi ölü sayısı 1351. Batılı yetkililer Rus kayıplarının 15 binden fazla olduğunu, Ukrayna tarafı ise 42 bini geçtiğini iddia ediyor.

iStories’in açık kaynaklardan ulaştığı 5107 rakamı sadece öldüğü doğrulanabilen askerleri kapsıyor. Dolayısıyla gerçek rakamın daha yüksek çıkma ihtimali bulunuyor. iStories’in açıkladığı kayıp sayısı 24 Şubat-12 Ağustos dönemi için geçerli.

Kiev’in son açıkladığı ölen Ukraynalı asker sayısı ise dokuz bin civarında.

13 bin ölü iddiası

BBC Türkçe’nin haberine göre ise, siyasi çatışmalarda ölenleri kayıt altına alan ABD’li sivil toplum kuruluşu Armed Conflict Location and Event Data Project (ACLED – Silahlı Çatışma Yeri ve Olay Verileri Projesi), savaşın başlangıcından, 10 Ağustos’a kadarki ölü sayısının 13 binden fazla olduğunu söylüyor.

Ancak uzmanlar, kayıtlara geçen toplam ölü sayısının büyük ihtimalle bundan çok daha fazla olduğu görüşünde.

Ukrayna ve Rusya bu sayının on binlerce olduğunu söylüyor ama iddiaları uyuşmuyor ve bağımsız kaynaklarca kontrol edilemiyor.

Birleşmiş Milletler (BM) de çatışmaya dahil olan tarafların yayımladığı sayıları güvenilir kabul etmiyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler