27.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Tutuklu gazeteci Sedef Kabaş’a ziyaret

Basın Konseyi, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş’ı cezaevinde ziyaret ederek, uğradığı hukuksuzluk karşısında yalnız olmadığı ve kendisine desteğin süreceği mesajını iletti.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu adına, televizyonda söylediği bir atasözü gerekçe gösterilerek 22 Ocak’ta gözaltına alınıp, aynı gün tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş’a destek ziyaretinde bulunuldu. Görüşme izni alma sorunu nedeniyle, Basın Konseyi 2’nci Başkanı Av. Dr. Başar Yaltı, Bakırköy Kadın Ceza ve Tutukevi’ne giderek Kabaş’ı ziyaret etti ve Konsey Başkanı Pınar Türenç’le Yüksek Kurul adına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ziyaret sırasında, Kabaş’a yapılan hukuksuzluk ve haksızlıklar konuşulurken, kendisinin gece yarısı evinden polisler tarafından alınıp götürülmesinin, Adalet Bakanı’nın yaptığı açıklamanın ve ardından tutuklama kararı verilmesinin, yasalara aykırı olduğu vurgulandı. Yapılan bu hukuksuzluğa anında açıklama yaparak tepki gösteren Basın Konseyi’nin, her zaman haksızlığa uğrayan gazetecilerin yanında olduğu; halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğü için mücadele ettiği de dile getirildi.

Yaşadığı bu süreçte kendisine daima destek veren Basın Konseyi’ne ve Başkan Türenç’e teşekkür eden Kabaş, ‘”tutuklanmasına neden olan atasözünü aynen kullanmaktan sakınıp, yumuşatarak dile getirdiğini, bunun da  ifade özgürlüğü olduğunu” savundu. Sedef Kabaş, televizyondaki konuşmasının bütün olarak değerlendirildiğinde Cumhurbaşkanı’nın şahsına ve makamına hakaret içermediğini, eleştiri ve öneride bulunmaktan ibaret olduğunu” söyledi.

Hakkında açılan davanın iddianamesinde, savunması alınmadığı halde başka suçlamalara da yer verildiğine dikkat çeken Kabaş, bunun yasal prosedüre aykırı olduğunu belirtti.

Yaşadığı haksızlık ve hukuksuzluğa karşın moralinin  yüksek olduğu gözlenen Sedef Kabaş’a Basın Konseyi okuyucu temsilcisi, TBMM önceki başkanlarından hukukçu Hüsamettin Cindoruk’un gönderdiği mesaj ve çikolata ise Cezaevi Müdürlüğü’nce içeri alınmadı. Kabaş’a yaşatılanlar nedeniyle üzüntülerini ileten Cindoruk’un, “Bu günler de geçecek. Dirençli olmaya devam edin. Yanındayız” mesajını Av. Dr. Başar Yaltı sözlü olarak iletmek durumunda kaldı.

Kendisine  bu destek mesajı gönderen Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi Hüsamettin Cindoruk’a ayrıca teşekkür eden Sedef Kabaş, çikolata paketini ise cezaevinden yeni çıkan Halk TV yorumcusu gazeteciler Barış Pehlivan ile Murat Ağırel’e gönderdi.

Tek kaldığı koğuşunda Tele 1’i izleyemediğinden şikâyet eden Sedef Kabaş, doğruları söylemeye devam edeceğini, koşullar ne olursa olsun hukuka güvenmek istediğini dile getirdi.

(Basın Konseyi)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler