13.9 C
İstanbul
15 Nisan 24, Pazartesi
spot_img

Türklere var Ruslara yok

Cenk Başlamış

Ekonomik sıkıntılara bağlı olarak yurt dışına giden Türk vatandaşlarının sayısı hızla azalsa da yıllardır değişmeyen bir gerçek var: Vize kâbusu.

Uluslararası ilişkilerde devletlerin en önemli kozlarından biri mütekabiliyettir. Yani karşınızdaki ülke size nasıl davranırsa siz de aynı şekilde davranma hakkına sahip olursunuz. Tabii Türkiye söz konusu olunca bu kağıt üstünde kalan bir hak. Pek çok ülkenin vatandaşı Türkiye’ye neredeyse elini kolunu sallayarak girebilirken Türk vatandaşları o ülkelerden vize alabilmek için sayısız maddeden oluşan koşulları yerine getirmek zorunda.

Geçen ay Norveç vatandaşlarının Türkiye’ye kimlikle seyahat edebileceği haberi kamuoyunda hayli yankı yarattı. Gerçi Dışişleri Bakanlığı bunun Norveç pasaportlarıyla ilgili çip sıkıntısından kaynaklandığını ve geçici bir durum olduğunu açıkladı. Belki gerçekten de öyledir ama nedense o “geçici” durumdan Norveç’e gitmek isteyen Türk vatandaşlarının yararlanamadığı soru işareti kaldı.

Norveçliler Türkiye’ye gelen turist listesinde alt sıralarda yer alsa da elbette mesele ilke meselesi. Mesele Türk vatandaşlarına uygulanan ayrımcılığın devlet eliyle tasdiklenmesi meselesi.

Vize konusunda haksızlıktan söz edince listenin başında Rusya’yı yazmak gerekiyor.

2021 rakamlarına göre Türkiye’ye gelen toplam 30 milyon 38 bin 961 yabancı turistin 4.694.422’si Rusya vatandaşı. Yani sokakta gördüğümüz her 100 yabancı turistten 15’i Rusya Federasyonu’ndan gelmiş.

Cevabını herhalde hemen herkesin bildiği soruyu soralım:

Rusya vatandaşları Türkiye’ye vizeyle giriyor mu?

Elbette hayır!

Peki, Rusya’ya giden Türk vatandaşlarından vize isteniyor mu?

Tabii ki evet!

Aslında yakın denilebilecek bir geçmişe kadar Türk vatandaşları da Rusya’ya vizesiz gidebiliyordu.

Ne zamana kadar?

24 Kasım 2015’te bir Rus savaş uçağı düşürülünceye kadar.

Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus jetini düşürmeye hakkı vardı yoktu tartışması bu yazının konusu değil.

Gerçek olan o olayın ardından Moskova’nın Ankara’yı “cezalandırmak” için Türk vatandaşlarına vize alma zorunluluğu getirmesi ve altı yıldır geri adım atmaması.

Peki, hiç merak ettiniz mi milyonlarca Rusya vatandaşı vizesiz Türkiye’ye gelebilirken Rusya’ya vizeyle gitmek zorunda olan Türk vatandaşlarının sayısı acaba kaç?

2022’in ilk aylık rakamlarına göre sadece ve sadece 5600.

Yani 4.6 milyon Rus Türkiye’ye vizesiz gelebiliyor, yalnızca 5600 Türk ise vize almadan Rusya’ya adım atamıyor.

Bu işte bir terslik var!

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler