26.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Türkiye İsveç’i de onaylayacak’

Rus akademisyen Sergey Komarov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan seçimlerde ABD’nin desteğini alabilmek için Finlandiya gibi İsveç’in de NATO’ya üyeliğini onaylayacağını ileri sürdü.

Rus Ura.ru haber sitesinin sorularını yanıtlayan Sinergiya Üniversitesi Kamu Yönetimi Fakültesi Dekanı Komarov, “İki Kuzey Avrupa devletinin beklenmedik bir şekilde NATO’ya üyelik başvurusu, Türk liderine bir fırsat penceresi açtı” dedi.

Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de unutulmaması gerektiğini belirten Komarov, ”Ankara’nın böyle bir iyi niyet jesti, muhalefetin güçlendiği dönemde son derece önemli olan Washington’dan destek kazanılmasına yardımcı olabilir” diye konuştu.

Finlandiya’ya kıyasla İsveç ile durumun zor olduğunu vurgulayan Komarov, Erdoğan’ın seçimi kazanması halinde Stockholm’le ilgili ciddi görüş ayrılıklarının ikinci plana düşebileceğini hatta tamamen ortadan kaybolabileceğini söyledi.

Rus akademisyen, “Erdoğan Batı ve Rusya ile ilişkiler arasında denge kurmasını biliyor. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesi bu durumu değiştiremeyecek. Erdoğan’ın aynı anda iki sandalyeye birden oturup hemen her durumdan yararlanma yeteneğine ancak gıpta edilebilir” dedi.

Mayıs 2022’de NATO’ya katılım başvurusunda bulunan İsveç ve Finlandiya, süreci başlatabilmek için Türkiye’nin terörle mücadele konusunda taleplerini içeren üçlü anlaşmaya 28 Haziran’da imza atmak durumunda kalmıştı.

Ankara, başta PKK olmak üzere “Türkiye karşıtı terör gruplarının” faaliyetlerini sonlandırma, propaganda ve mali kaynaklarını sınırlama, silah ambargosunu kaldırma ve terör suçlularının iadesi gibi taahhütleri içeren anlaşmanın tam olarak uygulanması durumunda bu iki ülke için gerekli onayı vereceğini kayda geçirmişti.

Rus yetkililer, söz konusu iki ülkenin NATO’ya üye olmasından rahatsızlık duyduklarını ancak Türkiye’nin durumunu anlayışla karşıladıklarını söylüyor.

Fuad Safarov, Moskova

İlgili haberler:

https://medyagunlugu.com/finlandiya-isvec-isi-coktan-bitti/

https://medyagunlugu.com/finlandiya-onayinin-perde-arkasi/

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler