23.7 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

‘Finlandiya-İsveç işi çoktan bitti’

Fuad Safarov, Moskova

Rus senatör Konstantin Kosaçev, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda Türkiye’nin itirazıyla başlayan sürecin geçici olduğunu savunarak, “İki ülkenin üyelik kararı çoktan alındı” dedi.

Parlamentskaya Gazeta’ya konuşan Rusya Federasyon Konseyi (senato) Başkanı Yardımcısı Kosaçev, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye yapılması ile ilgili yaşanan tartışmaları değerlendirdi.

Kosaçev, “Finlandiya ve İsveç’in Kuzey Atlantik İttifakı’na üye yapılması ile ilgili yaşanan iniş çıkışlar daha çok geçici bir olgu. NATO’nun genişletilmesi kararı çoktan alındı” dedi. Kosaçev’e göre, üye ülkelerinin ittifakın yeni bir üye ülkesinin kabulü konusunda fikir birliğine varmasını sağlayan NATO’nun oluşturulmasına ilişkin Washington Antlaşması yürürlükte.

Türkiye’nin pozisyonuna da değinen Kosaçev, “Türkiye’nin itirazı, ne yazık ki, NATO’nun müteakip genişleme dalgalarının temelden reddedilmesiyle ilgili değil. Türkler kendi çıkarlarının peşinde. Ortada apaçık bir pazarlık var” değerlendirmesinde bulundu.

Rus senatör, “Gelişmeler abartılmamalı çünkü benim endişem şu: Eğer Batı, Finlandiya ve İsveç’i de kabul ederek NATO’yu genişletmeyi kararı alırsa  ve bu konuda Türkiye’ye tavizler verirse o zaman durum çok hızlı şekilde değişecek” dedi.

“Tahminimin doğru çıkmamasını isterdim” diyen Kosaçev, “Ancak bence, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasıyla ilgili mevcut iniş çıkışlar kalıcı değil, geçici. Çünkü her iki ülkenin NATO’ya üye yapılması ile ilgili karar çoktan alındı. Bu karar da ne Stockholm’de ne de Helsinki’de alındı” değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda da emin

BBC Türkçe’nin haberine göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Türkiye’nin itirazlarına rağmen, iki ülkenin askeri ittifaka katılabileceklerinden emin olduğunu” söyledi.

Hollanda Başbakanı, Türkiye’nin özellikle terörle mücadele konusundaki endişelerini gidermek için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak, “Türkiye’nin endişelerinden bazıları terörle ilgili. Bunu ciddiye almalıyız” dedi.

Rutte, NATO zirvesi öncesi ve sonrasında Türkiye’nin endişelerinin giderildiğinden emin olmak için oldukça sıkı çalıştıklarının altını çizerek, bu çabaların işe yarayacağına inandığını vurguladı.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/turkiyenin-itirazi-ise-yaramayacak-51642

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,278TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler