'Türkiye'nin itirazı işe yaramayacak'

'Türkiye'nin itirazı işe yaramayacak'

24 Mayıs 2022 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, Türkiye ve Hırvatistan'ın itirazlarına rağmen, "Washington öyle karar verdiği için" Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya kabul edileceğini ileri sürdü.  

Rusya'nın çok okunan haftalık Argumentı i Faktı (AiF) gazetesine açıklamalarda bulunan Patruşev, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik konusuna da değindi. Patruşev, "İki ülke sözde kendi güvenlikleri için NATO'ya katılmaya ikna edildi. Türkiye ve Hırvatistan itiraz ediyor, ancak Helsinki ve Stockholm'ün yine de İttifak'a kabul edileceğini düşünüyorum. Çünkü Washington ve kontrolündeki Brüksel böyle bir karar aldı" dedi. 

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri, "Diğer halkların iradesi ABD'yi ilgilendirmiyor. Fakat, inanıyorum ki bu ülkelerin vatandaşlarının çoğu nasıl bir maceraya itildiklerinin farkında" diye konuştu.  

Patruşev'e göre, NATO üyeliği, devlet egemenliğinin önemli bir bölümünün Washington'a otomatik olarak devredilmesi anlamına geliyor. Patruşev, "NATO savunma amaçlı değil, tam olarak saldırgan bir askeri bloktur" dedi. 

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri, "İttifak'ın askeri altyapısı Finlandiya ve İsveç topraklarında genişlerse, bu durumda Rusya bunu kendi güvenliğine doğrudan bir tehdit olarak algılayacak ve yanıt vermek zorunda kalacak" diye uyarıda da bulundu.  

Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliğine soğuk yaklaşması Rusya medyasında geniş yer almaya devam ediyor. Devlete ait Rossiya-1 kanalının "60 Minut" programında sunucu Olga Skabeyeva, "Erdoğan, bu iki ülkenin üyeliği için NATO'dan mümkün mertebe her şeyi koparmaya çalışıyor" iddiasında bulundu. 
 

Etiketler:  Rusya