24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Trabzonspor adım adım şampiyonluğa

Bülent Kaan Köse

Galatasaray, zorlu geçen haftaların ardından, bazı şeyleri toparlamak adına çok önemli bir haftaya çıkıyordu, bu haftadan alınacak bir galibiyet takımın bütün çehresini değiştirecekti.

Açıkçası lider Trabzonspor’un, öncelikli olarak hedefi bir puanı korumaktı. Puan farkı sabit olduğundan, psikolojik olarak önde olan taraf bordo-mavililerken, daha kötü durumda olan taraf ise Galatasaray’dı. Senaryosunun nasıl olacağını merak ettiğim maçlardan bir tanesi olacağına emindim.

Hep beraber bu maçın taktiksel analizi ile, sürecin nasıl olacağına bir bakalım….

Maçın başlama düdüğü ile ilk çeyrekte daha derli toplu bir Galatasaray izlediğimizi düşünüyorum. Torrent’in zamana ihtiyacı var. Buna rağmen ciddi seviyede oyun bazında gelişim göze çarpıyor. Bana soracak olursanız, sezonun en iyi 45 dakikasını oynayan bir Galatasaray vardı sahada. Abdullah Avcı ve ekibi, ilk düşünce olarak gol yememeğe odaklansa da savunmada belli başlı isimlerin performansı ciddi seviyede düşük. Bu isimlerin başındaki kişi ise Buruno Peres. Torrent’in ilk işinin rakip analizi olduğunu unutmayalım.

Sistemini oturtunca, Galatasaray makine gibi işleyecek. Bu zaafı çok iyi gören İspanyol Teknik adam, Emre Kılınç’ı yeni prensi belirlemiş gibi. Yarı boyunca kanatları çok iyi kullanan bir Galatasaray vardı. Ön alan baskısının çok doğru yapıldığını düşünüyorum. Kanatta oynayan oyuncuları “Zone 14” bölgesine kaydıran, Halil Dervişoğlu’nu da merkeze çekip Trabzonspor’un ikinci bölge üstünlüğünü engellemek isteyen Torrent, pas bağlantılarının hemen hemen hepsini kapattı. Öyle ki, ne Nwakaeme, ne de Edin Visca, istenilen pozisyonlara giremedi.

Unutmadan ekleyelim, Galatasaray’ın bence verilmeyen bir net penaltı pozisyonu da var. İlk yarı 2-0 olsa, başka bir maç olacaktı. Galatasaray, bu sezon öne geçtiği maçlarda zorlanıyor, bu sebepten ikinci yarı başlarken ‘’acaba sonuç ne olacak’’ dedim….

Yarı başlarken, Galatasaray adına oyun anlamında hamlelerin ikinci çeyreğe doğru geleceğini düşünüyordum. Trabzonspor ise, orta sahayı ele geçirerek maçı aldı diyebilirim. Avcı Siopis ile, oyun kuran Taylan’ı kilitleyince, Galatasaray çıkışlarda sorun yaşadı.  Oynanan baskın oyun, mental olarak zorlanan Galatasaray’ı daha da zora soktu diye düşünüyorum. Açıkçası iki farklı yarı izledik, ilk yarı Galatasaray oynadı, ikinci yarı Trabzonspor….

Her şeye rağmen adına yakışır seviyede iyi bir maç oldu. Hava koşullarına rağmen her iki takım da doğru oynadı. Galatasaray, farklı bir sezon yaşıyor. Zamanla her şeyin düzeleceğini düşünüyorum. Şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyen Trabzonspor ise, bana kalırsa evinde Konyaspor’u mağlup ederek benim için sezonu kapatacak. Peki ya sizce, neler olacak?..

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler