12.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

TGC Basın Müzesi’ne Yaşar Kemal tablosu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), basına hizmet veren gazeteci ve yazarların yağlı boya portrelerini yaptırarak Çemberlitaş’taki Basın Müzesi’nin içeriğini zenginleştirmeyi sürdürüyor. 1988 yılında TGC’nin bağışlarla onarımını yaptırarak hizmete açtığı binada hizmet veren Müzenin gazetecilik tarihine emeği geçmiş ve iz bırakmış gazetecilerin tablolarından oluşan Portreler Salonu’na 74. tablo olarak Yaşar Kemal’in tablosu eklendi.

Sanatçı Ahmet Güneştekin’in Atölyesi’nden ressam Yahya Bağcı  tarafından yapılan Yaşar Kemal’in tablosu Pazartesi günü (bugün) törenle Basın Müzesi’nin Portreler Galerisi’ndeki yerini aldı. Törende TGC Başkanı Turgay Olcayto sanatçı Ahmet Güneştekin’e, TGC Başkanvekili Vahap Munyar ise ressam Yahya Bağcı’ya şükran plaketi sundu.

Törenin açılış konuşmasını yapan TGC Başkanı Turgay Olcayto tablonun asılmasıyla büyük bir eksikliğin de giderildiğini belirterek şöyle konuştu:

“Yaşar Kemal kuşağının hem abisi, hem de meslekteki ustasıydı. Herkesle sıcak ilişkileri vardı. Yaşar Kemal’den çok şey öğrendik. Gazetecinin doğayı, sanatı da bilmesi gerektiğini, nasıl röportaj yapması gerektiğini Yaşar Kemal’i okuyarak, izleyerek öğrendik. Yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın da sayılı yazarlarından biriydi. Yaşar Kemal’in anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Bu eseri bize kazandıran Ahmet Güneştekin ve Yaşar Bağcı’ya da çok teşekkür ediyorum.”

Törenin sunuculuğunu üstlenen TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Yaşar Kemal’in TGC’ye 28 Mart 1977 yılında üye olduğunu belirterek “Yaşar Kemal TGC’nin 1004 numaralı üyesiydi. TGC’nin çalışmalarına hep destek verirdi. TGC Basın Müzesi’ndeki tabloları bugüne kadar Münif Fehim, Etem Çalışkan ve Ebulfez Fereçoğlu yaptı. Değerli üyemiz Yaşar Kemal’in tablosunu 74. tablo olarak Müzemize asmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Törende söz alan Yaşar Kemal Vakfı Başkanı ve Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban ise, “Çok heyecanlıyım ‘bu mutluluğu yaşatan herkese teşekkür ediyorum’ demekten başka söyleyeceğim bir şey yok. Yaşar Kemal’in tablosunun burada yer alması gerçekten onu da çok mutlu ederdi. Basın Müzesi biraz da benim evim gibi. Çünkü dört kuşak burada temsil edilen aile fertlerim var. Ama gazetecilik hakkında en çok şey öğrendiğim insan olan Yaşar Kemal’in Müze’de yerini alması çok ayrı bir mutluluk.”

Kimdir?

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Hemite köyünde 1926’da doğdu. Ortaokulu son sınıf öğrencisiyken terk etti. 1940’lı yılların başlarında Pertev Naili Boratav, Abidin Dino ve Arif Dino gibi sol eğilimli sanatçı ve yazarlarla ilişki kurdu. 17 yaşındayken siyasi nedenlerle tutuklandı. 1943’te bir folklor derlemesi olan ilk kitabı Ağıtlar’ı yayımladı. 1950’de komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklandı, Kozan Cezaevi’nde yattı. 1951’de salıverildikten sonra İstanbul’a gitti, 1951-63 arasında Cumhuriyet Gazetesi’nde fıkra ve röportaj yazarı olarak çalıştı. Bu arada 1952’de ilk öykü kitabı Sarı Sıcak’ı, 1955’te ise bugüne dek 40’tan fazla dile çevrilen romanı İnce Memed’i yayımladı. Türkiye İşçi Partisi’nde genel yönetim kurulu üyeliği yaptı. Yazıları ve siyasi etkinlikleri dolayısıyla birçok kez kovuşturmaya uğradı. 1967’de haftalık siyasi dergi Ant’ın kurucuları arasında yer aldı. 1973’te Türkiye Yazarlar Sendikası’nın ve PEN Yazarlar Derneği’nin ilk başkanı oldu. 1995’te Der Spiegel’deki bir yazısı nedeniyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılandı, aklandı. Aynı yıl bu kez Index on Censorhip’teki yazısı nedeniyle  bir yıl sekiz ay hapis cezasına mahkûm edildiyse de cezası ertelendi. İnce Memed, Yer Demir Gök Bakır, Ölmez Otu, Ağrı Dağı Efsanesi, Yılanı Öldürseler, Deniz Küstü, Üç Anadolu Efsanesi ve Nuh’un Gemisi’nin de içinde yer aldığı çok sayıda roman, öykü ve şiir kitabı yazdı. Yaşar Kemal, edebiyata ve barışa katkıları nedeniyle ulusal ve uluslararası çok sayıda ödül aldı. 28 Şubat 2015 tarihinde vefat etti. Evli ve bir çocuk sahibiydi.

(TGC)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler