25.6 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Mimik ve espri engelleyen kuruluş’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Halk TV’de yayınlanan iki programa cezaları eleştiren espri yapıldığı gerekçesiyle toplamda yüzde 3 para cezası vermesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi.

“Tüm medya kuruluşlarına eşit mesafede durması, kararları hukuka uygun olması gereken Radyo Televizyon Üst Kurulu, iktidarın istemediği her haberin engellenmesi için 2023 yılında da faaliyetlerini sürdürmektedir.

Hatırlanacağı gibi RTÜK 2022 yılında Halk TV, TELE 1, KRT TV, Fox TV ve Flash TV’ye toplam 17 milyon 335 bin lira tutarında 54 ceza yaptırımı uygulamıştır.

Son olarak RTÜK üyesi İlhan Taşçı’nın 11 Ocak 2023’de yaptığı açıklamaya göre yine Halk TV’nin iki programı cezalandırılmıştır.

Ayşenur Arslan ile Emin Çapa’nın daha önce ‘RTÜK’ün mimikle terörü övmekten verdiği iddia edilen cezayı’ espri şeklinde eleştirmeleri nedeniyle Halk TV’ye toplamda yüzde 3 para cezası verilmiştir.

Kamu yararını koruması gereken RTÜK haber ve mimikten sonra esprinin de engellenmesinden sorumlu bir kurum olmayı seçmiştir.

RTÜK Anayasa‘ya göre resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber, fikir almak ya da vermek serbestliğini kapsayan basın özgürlüğünü yok saymaktadır. Hukuksuz ve haksız cezalandırmalarla seçime giderken bağımsız medya kuruluşlarının kapanmasına, gazetecilerin işsiz kalmasına neden olacak bir tutum izlemektedir.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak bir kez daha RTÜK’ü kararlarında tarafsız olmaya, basın özgürlüğüne saygı göstermeye, yurttaşların haber alma hakkını hukuksuz kararlarla engellemekten vazgeçmeye çağırıyoruz.”

(TGC)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler