5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

8 yıldır bıkmadan tekrarlanan haber

Gazeteci Faruk Bildirici, son günlerde medyada sık çıkan bir haberin aslında yıllardır yayınlandığını ortaya çıkardı:

“Tam da doğal gaz ve elektrik fiyatlarına olağanüstü zamların ilan edildiği günlerde Bursa’dan dikkat çekici bir haber geldi: “Doğal gaz faturasını düşüren don’lar!”

Yün iç çamaşırları satan Naci Bağcı adlı bir esnaf, vitrinine “Doğalgaz faturalarını düşüren don’lar burada” diye yazmış, doğal gaz ve elektrik fiyatlarına gelen zammı fırsata çevirmeye çalışıyordu.

İnternet sitelerinde kullanılan bu haber sosyal medyada da yoğun biçimde paylaşıldı. 9 Ocak’ta da Şok ve Sözcü gazetelerinde yayımlandı. Şok, “Bursalı esnaf Naci Bağcı’dan düşük fatura için çözüm önerisi: Giy bu donu kıs kombiyi” başlığıyla manşete almıştı.

Doğrusu ilk gördüğümde başlığına bakıp geçtim, ayrıntısını okumadım bile. İnsanların epey ilgisini çekmiş olacak ki, bu haber sık sık sosyal medyada önüme düşmeye devam etti. Bunun üzerine haberi okudum.

Malını satmaya çalışan bir esnaf, dönem koşullarına uygun bir slogan bulmuştu. Bir esnafın popülerleşme girişimiyle karşı karşıyaydım. Fakat bu haberi bir yerlerden hatırlıyordum! Daha önce de okumuş muydum diye internette tarayınca ne göreyim? Aynı haber yıllardır tekrarlanıp durmuş!

Esnaf mı kandırmış, yoksa gazeteciler mi maden bulmuş gibi ona sarılmış bilemiyorum ama esnaf yıllardır aynı sloganı tekrarlayıp durmuş, gazeteciler de hep aynı şekilde haber yapmış onu.”

Yazının devamı için tıklayın

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler