32 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Seçim yalanına dev tazminat

Amerikan Fox News kanalının son seçimlere hile karıştırmakla suçladığı Dominion şirketine dev bir tazminat ödemek zorunda kalması medyada yalan haber tartışmalarına yeni bir boyut kattı.

Oy kullanma sistemini üreten Dominion’un CEO’su John Poulos, Fox’un tazminat ödemek zorunda kalmasının diğer medya kuruluşları için bir uyarı olduğunu söyledi. Poulos, ABC’ye yaptığı açıklamada, “Eğer sistemimiz bilerek yalan haber yayan medya şirketlerine büyük bir bedel ödemek zorunda kalacakları sinyali verebilirse bu demokrasi adına atılmış büyük bir adım sayılır” dedi.

Fox News, 2020 başkanlık seçimlerini aslında Donald Trump’ın kazandığını, şirketin hile yaparak Joe Biden’ı kazanmış gibi gösterdiğini ileri süren yayınlar yapmıştı. Dominion Voting Systems şirketi bunun üzerine kanal aleyhine 1.6 milyar dolarlık iftira davası açmıştı. Fox, polemik mahkemeye taşınmadan uzlaşarak 787 milyon dolar ödemeyi kabul etmiş, böylece hem daha büyük bir tazminattan kurtulmuş hem de mahkeme sürecinin marka imajına zarar vermesinin önüne geçmiş oldu.

Poulos, Fox’un kendilerine iftira attığını kabul etmesinin uzun sürmesine şaşırmadığını söyledi ve “Bu, bir medya kuruluşunun gerçeği ararken hata yapması olayı değildi ve bunu çok iyi biliyorlardı Dava aslında Fox’la değil, medyanın gerçekleri söylemesiyle ilgiliydi” dedi.

Fox’la varılan uzlaşmanın detaylarını kamuoyuna açıklayan Dominion avukatlarından Justin Nelson da, “Gerçek önemlidir. Yalanın sonuçları vardır” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler