25.9 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Şam’a tarihi ziyaret

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Salı günü Şam’da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ile bir araya geldi.

Suriye devlet haber ajansı SANA’nın geçtiği habere göre Esad görüşme sırasında “Suriye ile Suudi Arabistan Krallığı arasında sağlam ilişkilerin norm haline gelmesi” gerektiğini belirterek, “Bu tür ilişkiler sadece iki ülkenin değil, Arap dünyasının ve bölgenin de yararınadır” dedi.

Haberde Esad’ın Suudilerin “dışa dönük ve gerçekçi” siyasi yaklaşımını övdüğüne de vurgu yapıldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan’ın Suriye ziyareti, Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılında kesilen diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesinde önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad da 12 Nisan’da Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette mevkidaşı Bin Ferhan ile bir araya gelmişti.

İç savaşla birlikte Esad bölgede siyasi olarak izole edilmişti. Ancak geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan ile Şam’ın yakın müttefiki İran’ın siyasi ilişkilerini yeniden başlatma kararı alması bölgedeki dengelere de yansıdı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Esad ve Prens Faysal’ın “Suriye’nin Arap dünyasına geri dönmesine katkıda bulunacak kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşılması” için atılacak adımları görüştükleri belirtildi.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Prens Faysal’ın Esad’a mültecilerin ve yerinden edilenlerin geri dönüşü için uygun koşulların yaratılması ve yardımların Suriye’nin tüm bölgelerine ulaştırılmasının önemine vurgu yaptığı da kaydedildi.

Geçtiğimiz hafta Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ile Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanlarından oluşan dokuz Arap ülkesinden diplomatlar Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bir araya gelerek Suriye’nin diplomatik izolasyonuna son vermeyi ve Şam’ın 2011’de askıya alınan 22 üyeli Arap Birliği’ne olası geri dönüşünü görüşmüştü.

Suudi Arabistan 2012 yılında Esad hükümetiyle bağlarını koparmış, Esad’ın devrilmesini açıkça savunarak savaşın ilk aşamalarında Suriyeli isyancıları desteklemişti.

(DW Türkçe)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler