24.2 C
İstanbul
22 Eylül 23, Cuma
spot_img

Rusya’da siyasete yön verenler

Rusya’da öne çıkan politikacılar listesinde Devlet Başkanı Vladimir Putin birinciliğini korudu, ikinci sırada Başbakan Mihail Mişustin yer aldı.

Nezavisimaya gazetesinin siyaset bilimciler, medya uzmanları ve parti temsilcilerinden oluşan bir grubun oylarıyla belirlediği 100 kişilik listenin kasım ayı sonuçları açıklandı.

Buna göre, ulusal ve uluslararası düzeyde etkinlik anlamında uzmanlardan 10 üzerinden 9.61 puan alan Putin bir önceki ayda olduğu gibi ilk sırada yer aldı. Başbakan Mişustin’in etkinlik puanı ise 9. 06 oldu. Üçüncü sırada Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin (7.97), dördüncü sırada Kremlin İdari İşler Müdürü Anton Vayno (7.62), beşinci sırada ise Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Dmitriy Medvedev (7.58) bulunuyor.

“Çok güçlü etki sahibi” olarak nitelenen ilk 20 kişi arasında Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 7., Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabuillina 10., Savunma Bakanı Sergey Şoygu 11., Gazprom Başkanı Aleksey Miller 15. ve Putin’in Türkolog sözcüsü Dmitriy Peskov 16. sırada yer alıyor.

Nezavisimaya, Ukrayna’daki savaşın da etkisiyle güvenlik bürokrasisi temsilcilerinin listede yükseldiğini belirtti. Örneğin, Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev sekizincilikten altıncılığa, Dış İstihbarat Servisi’nin başı Sergey Narışkin 21. sıradan 20’nciliğe çıktı. Narışkin’in yükselişinde CIA Başkanı Bill Burns’le Ankara’da yaptığı görüşme etkili oldu.

Ukrayna’daki Rus birliklerinin komutanı General Sergey Surovinkin etkinlik sıralamasında 58’den 65’nciliğe geriledi, zaman zaman kamuoyunda eleştirilere hedef olan Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ise 47’den 44’ncülüğe yükseldi.

Ekim ayında 56. sırada bulunan Komünist Parti lideri Gennadiy Züganov beş basamak atladı, onu Ukrayna savaşındaki çıkışlarıyla dikkat çeken Çeçen lider Ramazan Kadirov izledi. Vladimir Jirinovski’nin ölümünden sonra Liberal Demokratik Parti’nin liderliğini üstlenen Leonid Slutskoy 91’den 89’a yükseldi. 84. sırada yer alan Adil Rusya Partisi’nin lideri Sergey Mironov ise 90’ncı sıraya geriledi.

Listede yer alanlar aynı zamanda iktidardan ayrılması halinde Putin’in yerine gelebilecek potansiyel halefler arasında sayılıyor.

Fotoğraf: (soldan sağa) Mihail Mişustin, Vladimir Putin, Sergey Sobyanin.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,275TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler