15.7 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Rusya’da savaş karşıtı sanat

Rusya’da 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna savaşını protesto eden sanatçılar cezalara ve gözaltına alınmalarına rağmen yaratıcı yollarla “sokak eylemlerine” devam ediyor.

Moscow Times gazetesinde yer alan habere göre, bunlardan biri de, St. Petersburg’ta Anastasiya Vladiçkina tarafından kurulan Yav Sanat Grubu. Son sokak çalışmasında bir evin tuğlalarla kapatılmış penceresi yer alıyor. Bu, tarih boyunca “Rusya’nın Batı’ya açılan penceresi” olarak kabul edilen St. Petersburg’un şu andaki çelişkili durumuna vurgu yapan bir çalışma.

2021 yılında muhalefet lideri Aleksey Navalnıy’nın tutuklanmasının ardından politikacılar başta ünlülerin “korkunç” resimler çizen Koin kim olduğu bilinmeyen bir sanatçı. Uzun süre çalışmalarına ara veren Koin, savaşın ardından içindeki öfkeyi, korkuyu ve mide bulantısını atabilmek için tekrar çizmeye başlamış. Aşağıdaki fotoğrafta Rus TV’sinde savaşı hararetle savunan ünlü sunucu Vladimir Solovyov yer alıyor.

St. Petersburg’un vicdanı” olarak nitelenen Yelena Osipova sanatçı değil, 77 yaşındaki bir emekli. 20 yıldır Devlet Başkanı Vladimir Putin’i protesto etmek için tek başına sokak eylemi yapan Osipova savaşa karşı çıkan aşağıdaki çizimle protesto düzenleyince kısa bir süre gözaltına alınmış ve resme el konulmuş.

Perm şehrinde yaşayan Ffchw kışkırtıcı sokak sanatıyla tanınıyor ama aşağıdaki çalışması için “kışkırtıcı” yerine “yaratıcı” demek herhalde daha doğru. Çünkü duvarda, “Gökyüzünden sadece yağmur yağmalı” yazıyor ama tabii kastedilen savaş. Ffchw, “Sanat hayatları değiştirebilir ama rejimleri değiştirebilir mi, ondan pek emin değilim” diyor.

Moskova yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Borovsk’ta yaşayan 85 yaşındaki Vladimir Ovçinnikov aşağıdaki duvar resmi için 35 bin ruble (yaklaşık 9 bin lira) para cezasına çarptırılmış. Resimde bombalar, Ukrayna bayrağı renklerinde çizilen bir kız çocuğu ve “Durun!” yazısı yer alıyor. Vladimir Ovçinnikov resminin üzeri boyanınca yenisini yapmış.

Mişa Marker, St. Petersburglu sokak sanatçılarının belki de en ünlüsü ve en yaratıcısı. Aşağıdaki fotoğrafta sadece “Var” (ya da sürüyor) kelimesi ve altında beş yıldız işareti yer alıyor. Yıldızlar ilk anda kar tanelerini anımsatsa da her biri aslında Rusçadaki “voyna” yani savaş kelimesinin harflerini temsil ediyor. Böylece ortaya yaratıcı bir şekilde “savaş var” yazısı çıkıyor.

Kim olduğu bilinmeyen sokak sanatçılarından biri de St. Petersburg duvarlarında çalışmalarını sergileyen Zoom. Fazla büyüyen bir şalgamı anlatan Rus masalına gönderme yapan çizimde şalgamın yerini nükleer savaş sonrası ortaya çıkan bulut almış.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler