-0.3 C
İstanbul
8 Şubat 23, Çarşamba
spot_img

Rus gazetesinden ilginç Erdoğan yorumu

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Kommersant, manşetinden yayınladığı makalede, “Batı ve Doğu, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağımlı hale geldi” dedi.

Erdoğan’a yazarın uygun bulduğu “Yeri doldurulamaz Recep” sıfatı manşete çekilen Kirill Krivoşoyev imzalı yazıda, “Özel askeri operasyonun başlangıcından bu yana çatışmanın tarafları arasında neredeyse tartışmasız arabulucu statüsünü korumaya devam ettiği için Erdoğan’a 2022’de dünyanın en başarılı siyasetçisi denilebilir” denildi.

Yazara göre, Erdoğan bir yandan mevcut durumdan siyasi ve ekonomik faydalar elde ediyor, diğer yandan sürekli olarak barışın bir an önce sağlanması gerektiğini söylüyor. Makalede, “Oysa bu kriz ne kadar uzun sürerse, Rusya’ya Batı’dan daha çok yaptırım uygulanır ve Türkiye’nin çıkarları da o kadar artar. Bu da Erdoğan’a kendi ülkesindeki sorunları atlatmasında yardımcı olur” deniliyor.

Kommersant yazarına göre, “Türkiye, Rusya ile Batı arasındaki krizden yararlanıyor; ticaretten, gaz dağıtım merkezi projesine ve İstanbul’da imzalanan bir tahıl anlaşmasına kadar beklenmedik kazançlar sağlıyor. Finlandiya ve İsveç’in ittifaka katılmak için başvurmasıyla Türkiye de NATO üzerinde yeni bir baskı unsuruna sahip oldu.”

Makalenin sonunda, mevcut durumda Türkiye’de bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin “dış politikada da kader seçimi” haline geldiğinin altı çiziiyor. ve “Sayın Erdoğan kaybederse, geniş bir bölgede kurulan tüm etkileşim modelinin ciddi şekilde revize edilmesi gerekecek” deniliyor.

Yazı şöyle bitiyor:

“Muhalefet adayına karar verdiğinde Türk liderin yeniden seçilme şansını değerlendirmek mümkün olacak. Ancak rakiplerine kıyasla anket puanları göz önüne alındığında, durum en azından belirsiz görünüyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan için en başarılı yılın ardından en talihsiz yıl gelebilir.”

İzvestiya’nın yorumu

“Türkiye’yi bu yıl üç önemli olay bekliyor. Lozan’ın 100’üncü yıl dönümü, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimi ile 2023 hedeflerinin sonuçları. Bu gelişmelerle Türkiye’nin büyük bir değişim dönemine girmesi, kuvvetle muhtemel.” Rus İzvestiya gazetesi bu yorumda bulundu.

“Erdoğan birkaç cephede çarpışmaya hazırlandı” başlıklı haberde, Türkiye’de iç ekonomik durumun hala istikrarsız olduğu belirtildi.

Türkiye’nin, Erdoğan sayesinde 2022 yılında küresel bir oyuncu haline geldiği yorumu yapılan analizde, “Bugün Ankara’nın jeopolitik emelleri üç kıtaya yayılıyor. Türkiye, BM’nin himayesindeki gıda anlaşmasında kilit bir halka. Türkiye’nin rızası olmadan NATO saflarını yeni üyelerle dolduramıyor. Erdoğan’ın kendisi, yalnızca halkının ulusal çıkarlarına odaklanan ve stratejik düşünebilen, sert ve makul bir politikacı olarak ün kazandı” değerlendirmesi yapıldı.

Ancak ülke içinde durumun farklı olduğuna işaret eden Rus gazetesi, 2023 hedeflerinin aksine, bugün Türkiye ekonomisinin çok iyi durumda olmadığını, enflasyonun zirve yaptığını, TL’nin değersizleştiğini ve Türkiye’nin bu göstergede gelişmekte olan ülkeler içinde en kötü durumda olduğunu aktardı.

Bu durumun halkın refah seviyesine, dolayısıyla siyasi tercihlerine de yansıdığı belirtilen analizde, Avrasya Research şirketinin araştırmasından, iktidar partisinin oylarının ana muhalefet partisinin altında olduğu sonucunun çıktığı paylaşıldı.

(TürkRus.Com)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,150TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler