18.7 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

Ruslar karla nasıl mücadele ediyor?

Türkiye’nin gündeminde yine yoğun kar yağışı ve insanların yollarda mahsur kalması var…Yılın büyük bölümünü şiddetli kış altında geçiren yabancı kentlerde, örneğin Moskova’da benzer durumda ne yapılıyor? Moskova kara teslim oluyor mu? Olmuyorsa nasıl mücadele ediyor?

Kestirmeden söylemek gerekirse Moskova kara teslim olmuyor. Ama bunun teknolojik açıdan ileri gitmek, daha yüksek IQ seviyesine sahip olmak ya da çalışkanlıkla hiçbir ilgisi yok. Aslında işi sırrı şu basit iki kelimede gizli: Hazır olmak.

Kar ve soğukla yaşamak zorunda olan Moskova’nın hazırlıkları neler?

Öncelikle Moskova Belediyesi’nin emrinde yolları açık tutmak için yedi bine yakın araç bulunuyor; yani karın aniden bastırması halinde binlerce araç yolları açık tutmak için anında seferber olabiliyor. İkincisi, Moskova Belediyesi’nin sokakları kardan temizlemek için tam 36 bin işçisi var. Buzlanmanın önlenmesi için yıl boyunca yollarda 260 bin ton sıvı, 83 bin ton da katı madde kullanılıyor. Toplanan karlar eskiden Moskova Nehri’ne boşaltılırdı, şimdi sayıları 20 civarında olan kar eritme tesisine gönderiliyor. Şaşırtıcı gelse de bizdeki klasik ” zincir-takoz- çekme halatı” üçlüsü Moskovalı sürücülerin yabancı olduğu kavramlar, araçlara zincir takmak resmen yasak!  Zaten karla başarılı şekilde mücadele edince zincire gerek kalmıyor, çivili lastik ya da kar lastiği yeterli oluyor. Tabii bu koşullarda normal sürücülerin aklına yaz lastikleriyle dolaşmak ve “Alem şoför görsün!” diye hava atmak da gelmiyor.

Yoğun bir kar yağışıyla mücadele etmenin Moskova Belediyesi’ne günlük maliyeti yarım milyon dolar. Bir ara uçakların yardımıyla kar bulutlarının dağıtılması da düşünülüyordu ama sonradan vazgeçildi.

Elbette, nüfusu 12 milyonu geçen Moskova tüm bu önlemleri almak, karla hiç ara vermeden mücadele etmek zorunda çünkü aylarca kışın altında kalan kentin başka türlü yaşaması mümkün değil.

Ama sihirli formülü tekrarlamak gerekirse, işin sırrı “hazır olmak”ta…

2000’li yılların başında Moskova’da bir mayıs ayında aniden şiddetli kar yağışı başladı. Bu, ne meteorolojinin öngördüğü ne de Moskova Belediyesi’nin hazır olduğu bir kar fırtınasıydı. Peki ne mi oldu? Türkiye’de sık sık ne yaşanıyorsa aynısı Moskova’da yaşandı; yani yollar karla kaplandı, trafik felç oldu, kışlık lastikleri çıkaran araçlar birbirine girdi, uçaklar uçmadı, kısacası hayat tıpkı bizdeki gibi felç oldu. Çünkü Moskova mayıs ayında gelen kara hazır değildi…

Not: Bu yazı Medya Günlüğü’nde daha önce yayınlanmıştır.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,278TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler