8.6 C
İstanbul
22 Mart 23, Çarşamba
spot_img

Rus TV’sinde ‘Erdoğan’ kavgası

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’da devlete ait Rossiya-1 kanalının canlı yayınında Ermeni asıllı uzman Araik Stepanyan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suçlamalar yöneltmesi üzerine sunucu Dmitriy Kulikov, “Bu ciddi bir program” diyerek müdahale etti.

Programda Erdoğan’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Lviv’de yaptığı üçlü görüşme ele alındı. Program konuklarından uzmanlar Maksim Yusin ve Giya Saralidze ile Kulikov, Erdoğan’ın arabuluculuk faaliyetlerini övdü.

Diğer konuk Stepanyan ise, Erdoğan’ın Zelenski’ye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den mektup götürdüğünü iddia etti. Stepanyan, “Erdoğan vicdanlı postacı görevini yaparak mektubu Zelenski’ye elden ulaştırmak için oraya gitti. Büyük olasılıkla da Zelenski’den aldığı mektubu Putin’e ulaştıracak. Elbette ben Rusya Dış İstihbaratında Servisinde çalışmıyorum ama Erdoğan’ın bildiğini İngiltere Dış İstihbarat Servisi Başkanı Richard Moore’un da bildiğinden kuşkulanıyorum” dedi.

Bunun üzerine sunucu Kulikov alaycı bir üslupla gülerek, “Beni çok şaşırtıyorsunuz! Muhteşem bir mantığınız var! Kurguya bakın! Erdoğan mektup götürüyor, getiriyor. Sonuca bakıyoruz, Erdoğan meğerse İngiltere’nin ajanıymış! Sahi neler oluyor?!” sözleriyle Stepanyan’a tepki gösterdi.

 

Araik Stepanyan

Diğer konukların da gülümseyerek izlediği diyalog daha sonra şöyle devam etti:

Stepanyan: Bunları söyleyen Erdoğan. Putin’in mektubunu Zelenski’ye götürdüğünü açıkladı.

Kulikov: Tüm bu hikayeleri Türk medyasının ortaya attığına eminim. Amaç Erdoğan’ın popülaritesinin artmasına yardım etmek. Peki, tüm bunları siz neden burada dile getiriyorsunuz? Gerçekten anlayamıyorum!

Stepanyan: O zaman görev veriyorum, bizim dış istihbarat Erdoğan’ın Putin’den aldığı bilgiyi MI6 Başkanı Moore ile paylaşıp paylaşmadığını araştırsın. Ayrıca Erdoğan, Rusya’nın Ukraynalı savaş esirlerini derhal serbest bırakması ve ele geçirdiği toprakları boşaltması gerektiğini söylüyor.

Kulikov: Araik yeter artık! Ben Erdoğan’ın konuşmalarını dikkatle izledim. Böyle şeyler söylemedi. Lütfen doğru düzgün şeyler söyleyin. Bu ciddi bir program. Biz burada ciddi diplomatik konuları ele alıyoruz. Erdoğan savaş esirlerin değişimi ile ilgili sürece katkı sağlayacaklarını ifade etti. Sizin söyledikleriniz ile bu açıklamalar arasında fark var.

Program konuklarından Saralidze de, “Putin, Erdoğan için ‘çok zor bir insan ama eğer onunla anlaştıysanız sözünü tutar’ demişti” hatırlatmasında bulundu.

Stepanyan’ın, “Türkiye Kıbrıs’ın ve Suriye’nin yarısını işgal eden bir ülke! Ukrayna’ya da Bayraktar SİHA’ları gönderiyor” diye ısrarını sürdürmesi üzerine Kulikov, “Bu Erdoğan konusunu kapatalım artık!” diyerek tartışmaya nokta koydu.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,196TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler