25.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Rengarenk bir şenlik

28-30 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek Adalar Çiçek Şenliği, ziyaretçileri Adaların az bilinen bir yüzünü keşfetmeye davet ediyor.

Adaların tarihine, yaşam kültürüne ve benzersiz doğasına yönelik keyifli bir deneyim sunmayı amaçlayan şenlikte, çocuklar ve büyükler için birbirinden ilginç etkinlikler düzenlenecek. Söyleşiler, konserler ve atölyelerden oluşan etkinlikler 3 gün süresince Adalar Müzesi’nde, müzenin pazar yerinde, özel bahçelerde ve Adaların farklı noktalarında yapılacak. Etkinliklerle eşzamanlı olarak, Adalar Müzesi’nde, biri yarışma sergisi olmak üzere, 2 yeni sergi başlayacak.

“Adalar’ın Çiçeğe Bezenmiş Evleri, Balkonları, Kapı ve Parmaklıkları” temalı Fotoğraf Sergisi ve Yarışması, bir zamanlar çiçek bahçeleri, seraları, mezatları ve çiçek bayramlarıyla ünlü Adaların, zamanla yok olmuş geleneğini canlandırmayı ve çiçekçiliği özendirmeyi hedefliyor.

Adalı gönüllüler tarafından, Kınalı, Burgaz, Heybeli ve Büyükada’da tüm sokaklar tarandı ve fotoğraflandı. Mimar, peyzaj mimarı ve yazarlardan oluşan Adalı seçici kurul tarafından ön elemeden geçen 50 evin sokaktan geçen herkes tarafından görülebilen çiçeklerle bezeli fotoğrafları sergiye dönüştürüldü. 28 Temmuz saat 15.00’de ziyarete açılacak sergideki evler, şenlik boyunca ziyaretçiler tarafından oylanacak ve ilk 10’a girenler, 30 Temmuz Pazar akşamı belli olacak. Ödülleri de sahiplerine iletilecek. “Adalar’ın Çiçeğe Bezenmiş Evleri, Balkonları, Kapı ve Parmaklıkları” sergisinin küratörlüğünü mimar ve fotoğrafçı Rubi Asa üstlendi. Bir Zamanlar Adalarda Çiçek Bayramları Sergisi ise ziyaretçileri Adalar’ın az bilinen çiçekçilik tarihine ışık tutan bir keşif yolculuğuna çıkarıyor. Her iki sergi de Ekim ayına kadar ziyarete açık olacak.

Artık gelenekselleşen, müzenin orta avlusunda kurulan pazar yeri stantlarında, Adaları kadınların el emeğiyle hayata geçen çiçek temalı hediyelikler satışa sunulacak.

3 günlük şenlik boyunca çiçek temalı panel ve sunumlar, konserler, atölyeler, Adalar Bahçe kültürünün tanıtıldığı bahçe gezileri ve bir dizi etkinlik İstanbulluları bekliyor.

(Adalar Müzesi Basın Bülteni)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler