18.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Putin sarhoş muydu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i “sarhoş” halde gösterdiği iddia edilen bir video Twitter’da üç milyondan fazla seyredildi.

Perşembe günü videoyu paylaşan “Dmitri” adındaki hesap, “Sarhoş Putin neden Ukrayna’nın altyapısına saldırıların süreceğini anlatıyor” notunu düştü. 1990’lı yıllarda Rusya hükümetine danışmanlık yapan İsveçli ekonomist Anders Aslund da, “İlk defa Putin’i sarhoş görüyorum. Her zamanki gibi saçma sapan konuşuyor ama kaybettiğini anlamış görünüyor. Çok ilginç ve umut vaat eden bir durum. Bütün Rusya sarhoş ve zayıf olduğunu görecek” diye yazdı. Daily Beast’in Moskova muhabiri Anna Nemtsova ise, son 20 yılda Putin’in üstü çıplak hali dahil pek çok “kurgu” fotoğraf yayınlandığını ancak bu videonun bir ilk olduğunu söyledi.

1.21 dakikalık videoda elinde şampanya kadehi bulunan Putin Kremlin’de gazetecilere Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamalar yapıyor. Ukrayna’nın adını vermeden “komşu ülke” diye söz eden Rusya lideri, altyapıyı hedef alan saldırılar için, “Evet biz yaptık ama kim başlattı? Kırım Köprüsü’nü kim vurdu? Kursk Nükleer Santrali’nin hatlarını kim havaya uçurdu? Donetsk’e su vermeyen kim?” diye soruyor, Kiev’i “soykırım”la suçluyor ve Rus halkına karşı görevlerini yerine getirmeye devam edeceklerini söylüyor.

İlk izleyişte video gerçekten de Putin’in sarhoş olduğu izlenimi bırakıyor.

Ancak ikincisinde bu izlenimin yanlış olduğu ortaya çıkıyor.

Putin’in elinde kadehle gazetecilerin önüne çıkması sık görülen bir manzara değil. Zaten alkollü içeceklerle arasının iyi olmadığı, büyük ihtimalle Doğu Almanya yıllarından kalma bir alışkanlıkla zaman zaman birayı tercih ettiği, sporcu geçmişi nedeniyle sigara içmediği biliniyor.

Bu nedenle Putin’in “sarhoş” değil, belki o da en fazla, “çakır keyif” olduğu düşünülebilir.

Elbette Rusya’nın komşusu ve Ukrayna’yı resmen “işgal ettiği” doğru ama Putin’in sarhoş olduğunu iddia ederek Rusya’yı karalamaya çalışmak da bel altı vurmak anlamına geliyor.

Diğer yandan, Putin gerçekten sarhoşsa bile bunun Rus halkının ona olan yaklaşımının değiştireceğini ummak da Rusya’nın gerçeklerinden bihaber olmak demek.

Videoyu izlemek için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler